Site icon Campaign Türkiye

İletişimciler gençleri iyi tanıyor mu?

Youtholding, 26. Kristal Elma Festivali’nde iletişimcilerin  gençleri ne kadar tanıdığına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 50’si gençlerin yaşam ve tüketim alışkanlıklarını bilmiyor.

Youtholding standını ziyaret eden 232 kişi arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, her 2 kişiden birinin, gençlere yönelik tüketim ve yaşam alışkanlıklarını bilmediğini ortaya koydu.

3 günlük festival süresinde devam eden mini araştırmanın sonunda, 232 kişinin cevapladığı soruların konuları şu şekildeydi:

Türkiye’de yaşayan genç nüfusun sayısını katılımcıların yüzde 50’si doğru yanıtladı. En çok para harcadıkları uygulamalar sorusuna ise mobil oyunlar doğru cevabını verenler yüzde 50 oldu. Yine gençlerin en çok neye para harcadıkları sorusunda doğru cevap sıralaması olan “Giyim ve Ayakkabı > Kozmetik ve Takı > Teknoloji > Eğlence” cevabını, yüzde 25’lik katılımcı yüzdesi doğru sıralamayla verdi.

Anketin soru ve sonuçları ise şöyle oldu:

1.Türkiye’deki 15 – 30 yaş arasındaki genç nüfusun sayısının sorulduğu ilk soruya, katılımcıların %50’si 18.910.444 seçeneğini seçerek doğru cevapladı. Genel dağılım ise;

2.Gençlerin en çok hangi uygulamaya para harcadığı sorulduğunda ise, katılımcıların %50’si mobil uygulamalar cevabı ile doğru seçeneği seçti.

3.Gençlerin paralarını harcarken hangi sıralamayı takip ettiği sorusuna katılımcıların %40‘ı Giyim ve Ayakkabı > Teknoloji > Eğlence > Kozmetik ve Takı” sıralamasıyla yanlış cevap verdi.

4.”Sence gençler sosyalleşmek için en çok nerede buluşuyor?” sorusuna ise katılımcıların %40‘ı AVM cevabını verdi.

5.Kristal Elma ile alakalı genel kültür sorusuna verilen cevaplar ise aşağıdaki gibi oldu;

Grafiklerde kırmızı işaretli seçenekler doğru yanıtları işaret etmektedir.

 

 

Exit mobile version