İletişim, yarattığınız değeri anlatır

Pandeminin hemen hemen her şey üzerinde etkisi oldu. Bu etkilerin bir kısmı kalıcı olacak, bir kısmı hızlandırıcı, bir kısmı ise dönüştürücü özellikler taşıyacak. Pazarlama, aslında oluşturulan değerin müşteri tarafından satın alınması için yol haritası çıkarmak demek. Bu da öncelikle değer oluşturmak, bu değeri müşteriye ulaşılır kılmak ve bundan müşteriyi haberdar etmek ile yapılır.

Pandemi sürecinde bu akışta Opet olarak neler yaptık buna bakalım. Öncelikle akaryakıt işinin şu aşamada tamamen ev dışında gerçekleşiyor olması hemen hemen tüm sektörlerin pandemi karşısında yaşadıkları meydan okumanın bizler için maksimize olması demek. Bizim işimiz akaryakıt faydaları ve akaryakıt dışı faydalar olarak ikiye ayrılabilir.

Akaryakıt tarafında çok gelişmiş yapay zeka sistemlerimiz ile müşterilerimize kişiye özel kampanya faydaları geliştirmeyi mükemmelleştirmeye yoğunlaştık. İstasyonlarımızın yerleri için keza yine yapay zeka programlarını devreye alıp optimizasyonumuza veri kullanımı daha yoğun bir verimlilik için artırdık. Diğer taraftan ödeme sistemlerimizde araçtan inmeden mobil ödeme sistemlerimizi daha kapsayıcı ve akıcı hale getirdik. Opet’i Opet yapan ‘Temiz Tuvalet Kampanyası’ kapsamındaki hijyen takibimizi mükemmel seviyede korumak için çevrim içi ve çevrim dışı geliştirmeler yaptık. Akaryakıt dışı faydalarda market operasyonumuzu tekrar kurguladık. Marka iş birliklerimizle müşterilerimizin markamızı daha sık tercih etmesini sağladık. Çapraz promosyonlar gerçekleştirdik. İstasyonlarımızı Ultrakargo projesi ile kargo alma noktaları haline teknoloji ile çevrim içi olarak getirdik. Mobil altyapımızı geliştirerek ödeme sistemimizi akaryakıt için app içinde cüzdan uygulaması kullanımını sağladık. 

Bu ve daha birçok faydadan müşterilerimizi haberdar etmek için gerek çevrim içi gerek çevrimdışı iletişim yatırımlarımızı pandemiye rağmen artırdık. Özellikle dijital yatırımlarımız çevrim dışı yatırımlarımızdan daha fazla bir şekilde yaklaşık %50 arttı. 

Opet, müşterilerinin ihtiyaç ve davranışlarına göre iletişim stratejilerine yön verse de ülkemizin akaryakıt sektörünü dönüştüren en büyük yerli lider firma olarak müşterileri için yarattığı değeri anlatmaya, sahip olduğu farkı göstermeye devam edecek. İzlenirlikleri sadece planlamanın birer matriği olarak gördüğümüz için önemli olanın planlamanın özünü unutmamak olduğuna inanıyoruz. O öz neyin ne kadar izlendiği değildir. O işin dikkat edilmesi gereken ayrıntısıdır. İşin özü markanın hedef kitlesine yarattığı değeri aktarma ihtiyacıdır. Anlatmadığınız değeri (tabii faydanız veya farkınız var ise) kimse satın almaz.

Dolayısı ile Opet sektörünün fark ve değer yaratan markası olarak yarattığı değere paralel iletişim yatırımlarını, medya dinamiklerini gözeterek uygun ölçüde erişim hedeflerine göre devam ettirecektir.

Murat Zengin

Opet Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.