İkinci büyük devrim

1920’lerde geleneksel reklamcılık uzun yıllar hayatını huzurla sürdürdü. 1992’de internetle başlayan online reklamcılık sektöre dinamizm katarken, 2000’lerde cep telefonu, 2007’de akıllı telefonlarla başlayan mobil reklamcılık olayın yönünü değiştirdi. Akabinde sosyal medyanın hızla hayatımıza girişi ile Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, LinkedIn…

Bir dolu farklı platform; Google ile şekillenen digital reklamcılık, ardı kesilmeyen çılgın bir app dünyası… AR, Yapay Zeka (AI), Chatbot’lar, kişiselleştirilen reklamlar ile 100 yıl önce başlayan iletişim dünyası son 30 yılda büyük devrimler yaşadı.

Bugün ikinci büyük bir devrimin yaşandığı sürece girdik. Artık teknoloji reklamcılığın, iletişimin temel damarı oldu. Teknolojiyi kullanan hedef kitlede de büyük değişimler var. Bu değişimler 5G’lerin hayatımıza girmesiyle daha da değişecek.

Büyük değişim gösteren tüketici davranış biçimlerine şahit oluyoruz. Kendisine konuşulmasını isteyen, herkesle aynı sepete konulmaktan hoşlanmayan, önerilen ürün ya da servisi deneyimlemeden karar vermek istemeyen tüketiler; kendisiyle kurulan iletişimi tam anlamıyla devşiriyor ve yeniden şekillendiriyor.

Alfa jenerasyonu belki de dünyanın seyrini değiştirecek bir jenerasyon. Kadın erkek eşitliğinin daha da yüksek sesle bağrılacağı, çevreciliğin gerçek değerini bulacağı, güzelliğin yerini doğallığın hatta çirkinliğin aldığı, her şeyin daha fazla sorgulandığı, küçük markaların büyük markalara risk oluşturabileceği bambaşka bir dönemin içine girmiş durumdayız.

Özünde cebinde bir AVM ile dolaşan tüketici grubuyla karşı karşıyayız. Düşünsenize; 7/24/365 dünyanın her yerinden, istediği her şeyi alabilme imkanına sahip birilerine ürün/hizmet satılması için aracıyız.

İşte bütün bu değişimleri çok yakından izleyerek, bugüne kadar kendini sadece “deneyim ajansı” olarak konumlayan Geometry Global yeniden yapılandı ve 2020 yılına “Creative Commerce Agency” konumlamasıyla girdi. Deneyimin yanında teknolojinin de artık merkezde olduğu, yepyeni araçları ile online ve offline tüm mecralarda markaların ticaretlerine “Living Commerce” anlayışıyla çözümler sunan bir ajans olarak, sektörde de farklılaşmaktayız.

Şebnem Çamaş,
Geometry İstanbul COO’su

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.