IKEA global medya konkuru açtı

IKEA444 milyon dolarlık global medya işini yürütecek ajans arayışına girdi.

2009’daki son medya incelemesinde WWP’ye bağlı MEC, IKEA’nın Amerika’daki medya planlama ve satın alma işlerini almıştı.

Dentsu Aegis Network’üne bağlı Vizeum İngiltere işlerini WPP’den MediaCom’dan almıştı. Vizeum Asya’da; Singapur, Tayland ve Malezya işlerini Eylül 2015’te toplamıştı.

İsveçli mobilya perakendecisi; “IKEA global medya ajansı tedarikçilerini gözden geçirme sürecinde. Medya danışmanlık ortağımız ID Comms, bu süreci kolaylaştırmak için bize yardımcı oluyor” ifadeleri ile bu süreci doğruladı.

Kreatif taraf dünyadaki birçok ajansa bölünmüş durumda. Ogilvy&Mather New York, BBH Singapur, Buzzman Paris, Forsman&Bodenfors ve Akestam Holst İsveç gibi pek çok ajans akıllarda kalan kampanyalara imza attılar.

31 Ağustos 2015 itibariyle IKEA satışları 35 milyar dolara ulaştı. Yeni mağaza açılışları dahil olmak üzere satışlar geçen yıla göre %11.2 artış gösterdi.

Markanın sürdürülebilirlik tarafından sorumlu olan Steve Howard, The Guardian tarafından Londra’da düzenlenen konferansta; “Muhtemelen zirvede olacağız.” dedi. Ve konuşmasında gelecekte onarmanın ve geri dönüşümün önemine dikkat çekerken, Çin ve Rusya’nın en hızlı büyüyen pazarlar olduğunu belirtti.

AdAge verilerine göre IKEA, Top 100’de 66. sırada yer alıyor. 2014’te IKEA harcamalarının çoğunluğunu (%79’unu) Avrupa, %15’ini Amerika ve %2’den de azını Asya’ya yapmıştı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.