İğneyi Kendimize – Yine…

Campaign’in geçen sayısında sektördeki insan kaynağı sorununa değinmiş, bir elin parmaklarından az sayıda ajansta İK yöneticisi-sorumlusu olduğunu belirtmiştim. TBWA Cem Topçuoğlu arayarak yöneticileri değil, bir departmanları olduğu bilgisini iletti. Düzeltmek boynumun borcu oldu: İK departmanı olan ajanslarımızın sayısı bir, İK yöneticisi olanların sayısı ise iki veya üç.

Campaign editörleri bu sayıda Türk Tipi Reklamcılık var mıdır’ın peşine düşmüşken, akademyada sıkça tartıştığımız yaratıcı kalıplar konusunu dikkatinize getirmek istedim…

Konuya emek veren bir kaç ismi anarak başlayalım; Haluk Mesci Reklamın Şifresini Kırmak* adlı kitabı çevirdi, çeşitli eğitimler verdi, AdSchool İstanbul’da bitirme projesinde** danışmanlık yaptı. Haluk Sicimoğlu Levav’ın Systematic Inventive Thinking eğitimlerine katıldı, AdSchool’da Reklam Tasarımı Yüksek Lisans Programı’nda Nokta Çelik ile birlikte Yaratıcı Kalıplar dersini verdi.

Reklamın Şifresini Kırmak, kanımca, her yaratıcının başucu kitabı olacak denli önemli.

Kuralları aşmak vs kurallara uymak, şaşırtıcılık vs düzenlilik gibi ikilikler – yani yaratıcıların öz yaratım süreçlerinin irdelenmesi – kitabın özü. Tesadüf ya da mutlak şans mı, daha iyi akıl yürütmek mi, yoksa Nobel ödülü sahibi Jonas Pulling’in söylediği gibi çok fikir üretmek mi? Goldenberg, Mazursky ve Solomon “yaratıcı gereçleri kullanarak fikir üretme algoritması” ile yapı tutarlılığına sahip fikirlerin, rastgele olanlardan daha yaratıcı olduğunu belirtiyor. Basitçesi, yaratıcılıkta kalıplar var ve işliyor.

Bizde durum nedir derseniz, 6 temel kalıp arasında yer alan görsel analoji %37 gibi bir ağırlıkla kullanılmış.** Ülkemizde ödül kazanan her 10 reklamın 4’ünde görsel analoji var.

Goldenberg, Levav, Mazursky, Solomon boşuna dememişler, “Yaratıcı sayılma, özellikle reklamcılıkta, mesleğin uzmanlarının yaratıcı demesine bağlıdır”

Ayşegül Molu

Reklamcılar Derneği – Reklamcılık Vakfı > Genel Müdür

İstanbul Bilgi Üniversitesi > AdSchool Program Direktörü

*Goldenberg, Levav, Mazursky, Solomon/Reklamın Şifresini Kırmak/Starcom Mediavest Sektöre Armağan Kitaplar/2010

**Nokta Çelik/Türk Reklamcılığında  Ödül Kazanmış Basın İlanlarında Sık Görülen Yaratıcı Kalıplar/İstanbul Bilgi Üniversitesi AdSchool Reklam Tasarımı Yüksek Lisans Programı/Ocak 2008

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.