İçerik üretimine yeni bir bakış

Doğru kişiye doğru içerik stratejisiyle yola çıkan Lift Content Factory’den Mehmet Emrah Konya, bu doğrultuda Oracle ile başlayan yeni süreci anlattı.

Bünyesinde farklı alanlarda içerik üretimi yapan beş ayrı dergiyi barındıran Lift Content Factory, Oracle’ın içerik pazarlama araçlarını kullanan globaldeki ilk medya şirketi oldu.

Uzun bir süredir dillere dolanan “content is the king” sözünün de etkisini göstermeye başlamasıyla beraber içerik üretiminin ne kadar önemli olduğunu herkes anladı. Ve bu durumun anlaşılmasıyla beraber de öngörülmeyen problemler çıktı. Bu problemlerden en önemlisi okuyucunun/takipçinin üretilen içeriğe karşı ilgisini yüksek tutabilmek. Bunun için neler yapılabileceğine baktığımızda karşımıza her şeyden önce kitleyi iyi tanımak çıkıyor. Kitleyi çok iyi tanımak ve bu kitlenin özelliklerine göre içerikler üretebiliyor olmak büyük öneme sahip. Sanırım bu bizim mevcuttaki işleyişimize karşı ilk meydan okumamız oldu. Çünkü hedef kitleyi sadece sosyo ekonomik bilgiler üzerinden tanımlamak yeterli değil. Onları istekleri, hedefleri ve hatta korkularına göre gruplayabiliyor olmamız gerekiyor ki etkili bir üretim gerçekleşsin. Bu doğrultuda da persona’lar oluşturmak ve onları yakından takip edip, sürekli güncel tutmak kritik bir nokta. Bunun bir çalışma kültürü haline gelmesi için de kullanılan içerik üretim ve yönetim araçlarının, tamamen bu konsept üzerine inşa edilmiş olması gerekiyor. İlerleyen süreçlerde de geniş içerik havuzumuzdan personalara göre içerikler seçilip, doğru kişilere gönderebilmek amaçlarımızdan biri; fakat buradaki asıl amaç bunu doğru sonuçlar verecek şekilde otomatikleştirebilmekti. Tam olarak bu aşamada da Oracle hayatımıza girdi.

Oracle ile hayatımızda neler değişti?

Oracle ile her şeyden önce standart CMS’ler yerine personalar üzerine kurulu bir sisteme geçmiş olduk. Compendium ismi verilen tool ile bir içerik havuzu oluşturmayı başarırken aynı zamanda da yazı işleri operasyonunu çevrim içi bir platformda birleştirme şansımız oldu. Sosyal medya ilişkileri yönetim aracı olan SRM ile ise her şeyden önce dinleme yetimizi artırdık. İnsanların her an istekleri, amaçları, korkuları değişebiliyorken bunu göz ardı etmek olmazdı. SRM ile bu değişimlerin farkında olabiliyoruz. E-bülten sistemi olan Eloqua ile de bülten üyeliği ile ekosistemimize giren okuyucularımıza ilgilerini çekebilecek içerikleri göndermemiz otomatikleşiyor.

Doğru kişiye doğru içerik

Tüm içerik üretme ve ürettiğimiz içerikleri hedef kitlelerine ulaştırma yöntemlerimizde değişikliğe gidiyoruz. En önemli hedefimiz, doğru kişiye doğru içeriği ulaştırma konusunda kesinliğimizi sabit bir ivmeyle sürekli olarak artırabilir hale gelmek. Bu ivmeyi yakalarken bir yandan da içerik havuzumuzu doldurabilecek ve bu içerikleri sunabilecek yeni nesil kanalları üretebilmek bir diğer beklentimiz.

Mehmet Emrah Konya 

Lift Content Factory Dijital Projeler Direktörü

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.