İçeriğinizi nasıl yöneteceksiniz?

İçerik Pazarlama Şirketi Imprint’in Ortağı Andy Seibert, en yeni şeyi bilmenin ya da anlamanın bir önemi olmadığını; asıl önemli şeyin tüketiciyi nasıl etkilediğini anlamak olduğunu anlatıyor.

Pazarlamacılar yeni teknolojileri övmekle pek meşhurdurlar. İçerik pazarlamacıları için ise bu durum vitrinde infografikler, videolar, podcast’ler, chatbot’lar göstererek gerçekleşir. Ancak hala yeni trendleri benimseyebiliyor olmak değil de ölçüm bir zorluk olarak görülmeye devam ediyor. Peki ama bu yenilik yapma yarışında o uygun, denenmiş ve doğru teknikler nerede?

Endüstrideki en yeni şeyi bilmenin ya da anlamanın bir önemi yok; önemli olan tüketiciyi nasıl etkilediğini anlamak. Rol kontrol oyunlarına bakarak, izleyicileri hikayelerle etkilemek için doğru ortamlara akıllıca yatırım yapmak mümkün.

Kontrol okuyucuda

Birçok yönden statik içerik en çok gördüğümüz şey. Makaleler, dergiler, bültenler ve e-posta kopyası bir okuyucuyu bir noktadan diğerine taşımak ve eyleme son vermek üzere düşünceli bir şekilde inşa edilmiş olabilir, ancak gerçekte, mesajın bütünü okuyucuya herhangi bir zamanda erişilebilir durumdadır. Bu parçalar strateji göz önünde bulundurularak oluşturulurken, sonuç olarak okuyucunun kontrolündedir. Belirli bir sıra takip etmek zorunda değiller; en baştan başlayıp sonuna doğru ilerlemek yerine ortasına da bakabilirler, sadece görüntüleyebilirler de…

Kişinin kendi hızında tüketilebilecek içeriği geliştirmek cazip ve çekicidir; ancak çoğu içerik pazarlamacısının bildiği gibi bütçeler ve kaynaklar genellikle bizleri kısıtlar. Videoların ve interaktif grafiklerin pahalı olması gibi…

Pazarlamacılar dizginleri paylaşıyor

İçerik yelpazesine baktığımızda bir ucu animasyona kadar dayanan son derece geniş ve çeşitli bir alan görüyoruz. Ve okuyucunun önüne nasıl çıkacağı da içerik pazarlamacının kontrolünde. Kitlenin bilgiyi alma şekli ve öykü anlatım hızı önceden belirlenmiştir; seyirciler önceki mesajları görene kadar daha fazlasını göremezler.

Müşterilerin sahip olduğu Chatbot’lar, sanal gerçeklik ve hatta video oyunları gibi teknolojiler sayesinde interaktif içerik arttı (ve aslında yeni platformlar ve teknoloji sayesinde daha az yatırım yapılmakta). Sadece teknik olarak (ve bütçesel olarak) daha kompleks olmakla kalmıyor, aynı zamanda pazarlamacı ile izleyici arasında sürekli bir kontrol transferi yaratılıyor.

Pazarlamacılar, sıklıkla, mevcut kaynaklara dayanarak oluşturulacak içerik türüne ve bir kitlenin bu biçime uyup uymadığına karar verir. Ancak, okuyucunuz için doğru olanın ötesinde, hikayeyi en iyi şekilde sunacak olan şey kanaldır.

 

Andy Seibert
Imprint Kurucu Ortağı

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.