IAB Türkiye’den dijital reklamcılık semineri

“İçerik Pazarlaması & Native Reklam Başarı Öyküleri” (Best of Content Marketing & Native Advertising) Semineri IAB Türkiye ve The Best of Global Digital Marketing tarafından düzenlendi. Dijital reklamcılık konusunda uzmanların katıldığı seminerde açılış konuşmasını yapan IAB Türkiye Koordinatörü Aygen Tezcan dijital reklamcılığın yükselen trendi olan native reklamı konuşmak için bir araya gelmelerinden dolayı mutluluk duyduklarını belirterek “Dijital reklamcılıkta öne çıkan native reklamların önemi her geçen gün artıyor. Bugün burada alanında uzman kişilerle native reklamı ve içerik pazarlamasını konuşacağız. Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yaptığımız için mutluyuz.” dedi.

“Tutarlı içerik üretmek çok önemli”

Seminerin ana konuşmacılarından ve Native Advertising Institute kurucusu ve CEO’su Jesper Laursen, sunumunda başarılı içerik planlamasının ipuçlarını dünyaca ünlü markalardan örneklerle anlattı. Laursen katılımcılara, başarılı bir içerik pazarlama stratejisinin nasıl yapıldığından içerik pazarlamada etkinliğin nasıl ölçüldüğüne kadar birçok sorunun cevabını barındıran bir konuşma yaptı. Günümüzde içeriğin ürünün önüne geçtiğini belirten Laursen pazarlamacılar için tutarlı içerik üretiminin zor bir o kadar da önemli olduğunu belirterek “İçerik pazarlama yapmak istiyorsanız sürekli ve tutarlı olmalısınız. Pek çok şirket içerik pazarlaması oluşturduğunda aynı zamanda hedef kitlesini de oluşturuyor. ABD’de şirketlerin yüzde 76-80’i içerik pazarlaması yapıyor. 2015 yılında küresel pazarlama bütçelerinin yüzde 75’i geleneksel reklamlara harcandı. 2020 yılında ise bu oran yüzde 50’nin altına inecek ve yüzde 25’lik kısım native reklama gidecek” dedi.

Doğru içerik stratejisi başarıyı kesinleştiriyor

Laursen, “Şimdi tüketiciler, hangi mesajın okunacağına kendisi karar veriyor. Dolayısıyla da tüketicinin ilgi alanına göre içerik üretmek gerekiyor. İşte doğal reklam tam da bu yüzden sürekli bir büyüme trendi içinde” ifadelerini kullandı. İçerik pazarlamasının sorunlarının içerik şoku, organik erişim, etkisiz ve kullanılmayan içerik olduğunu belirten Laursen “Komik videolardan pazarlama içeriğine çok fazla içerik üretiliyor. Daha iyi duyulmak için iyi içerik üretmeniz gerekiyor. Sosyal medyada beğenenlerin yüzde 1’inden azı içeriğinize erişiyor. Paylaşılan içeriğin çoğu görünmüyor ve çok azı viral oluyor. Bu yüzden bir içerik şoku yaşıyoruz. Bu içeriklerin yüzde 70’i görünmüyor” diye konuştu. Bu sorunlar için doğru stratejiye ihtiyaç olduğunu belirten Laursen “ABD’de her 4 şirketten üçünün içerik pazarlama stratejisi yok. Eğer doğru stratejiniz varsa başarılı olma ihtimaliniz yüzde 250. Artık sağlam bir dağıtım planınız ve içerik ölçümlemenizin olması gerekiyor” dedi.

Native reklam sektörünün büyüklüğüne dikkat çeken Laursen “2020 yılında global pazarlama bütçelerinin %40’ı native reklamlara ayrılacak. Facebook gelirlerinin %60’ı Linkedin gelirlerinin %50’si native reklamlar ile geliyor. 2020 yılında dijital pazarlamanın %76‘sı mobile ayrılacak, %63’ü ise native reklama ayrılacak.” dedi.

Native reklamları insanların isteyerek takip ettiğini söyleyen Laursen editoryal içerik gibi algılandığı için kişilerin okuma ve görme isteklerinin arttığını belirtti. Markalardan gelen editoryal içerikli paylaşımların tıklanma oranlarının %33 daha fazla olduğunu ve bu içeriklerde daha fazla zaman harcadıklarını iletti. Fakat native reklamların reklam olduğunu açık olarak belirtilmesi gerektiğini ve tüketicide aldatılma hissi yaratmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“İçerik pazarlamasında gazeteci gibi düşünmek gerekiyor”

Pazarlamacılar açısından son tüketiciye ulaşmanın zor olduğu B2B içerik pazarlamasını farklı örneklerle değerlendiren Best Marketing International CEO’su Hando Sinisalu ise yaptığı konuşmada, içerik pazarlamasında gazeteci gibi düşünen kişilere ihtiyaç olduğunu belirtti. “B2B’de başarılı olmak için ürününüzün ne kadar iyi olduğunu anlatmak yerine ne kadar iyi olduğunu göstermelisiniz. İçeriğinizin başarılı olması için mutlaka çekici bir manken oynatmak zorunda değilsiniz. Gerçek insanların gerçek hikayelerini anlatırsanız başarılı olursunuz’’ dedi. İçeriklerin başarılı olması için mizah içeren, merak uyandıran, şok eden, çekicilik barındıran, tatlı ve neticede bir şeyler anlatan içerikler olması gerektiğini ifade eden Sinisalu, sunumunu bu başlıkları destekleyen örnek videolarla sonlandırdı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.