IAB Türkiye ölçümleme firmasını nasıl seçti?

Yeni dönemde İnternet Ölçümleme Araştırması’nı yürütecek şirketin yeniden Gemius – Ipsos KMG konsorsiyumu olmasına karar verildi.

Şirket seçim süreci yaklaşık 8 ay sürdü. İlk aşamada şartname revize edildi. Örneğin bir önceki dönemde şart koşulmayan video ve mobil yeni dönem şartnamesinde ‘olmazsa olmazlar’ arasında yerini aldı. Duyuruların ardından sekiz firma şartnameyi inceledi, ilettikleri sorular anonim olarak yanıtlandı. IAB’ye iletilen nihai teklifler Teknik Yürütme Kurulu tarafından değerlendirildi ve üç firma finale kaldı. Finalistlerin sunumları Teknik Yürütme Kurulu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından metodoloji, teknoloji, kullanıcı dostu arayüz, bilgi detayı, etik değerler, zamanlama, hizmet kalitesi, gelişim potansiyeli gibi kriterlere göre değerlendirildi. Bunu takiben yayıncı ve ajanslardan oluşan yedi kişilik bir Fiyat Komitesi oluşturuldu ve üç haftalık bir süreçte tüm katılan firmalardan hatırı sayılır indirimler alındı ve Fiyat Komitesi oybirliği yaptığı seçimi yönetim kuruluna sundu. İlk yönetim kurulu toplantısında da yine oybirliği ile nihai karar verildi.

Yeni dönemin netleşmesiyle birlikte seçim süreci nedeniyle ertelenen uygulamalar gündeme alındı. İlk olarak yaz döneminde, implementasyonunda ağır kalınan video ve mobil raporlarının yayınlanabilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Sektörden gelen talepler doğrultusunda kategorizasyon çalışmasına başlandı. Buna göre Internet Ölçümleme Araştırması’nda yakın bir zamanda tematik kategorizasyonla birlikte network ve satış evleri de gruplandırılarak raporlanabilecek. Hemen ardından da ilke kararı çıkmış olan denetim konusuna odaklanılacak.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması sektörün ortak birim üzerinden işlemesine olanak sağlaması açısından dijital dünya için önemli bir çalışma. Yani farklı kriterlerle yapılan, farklı nitelikteki ölçümlerin yol açtığı karışıklığı en aza indirgemek sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Bu nedenle araştırmanın en iyi şekilde yürütülmesi, pazara güvenilir, nitelikli bilgi sağlanması sadece Teknik Yürütme Kurulu’nun değil, tüm IAB üyelerinin sorumluluğu.

Dr. Mahmut Kurşun / IAB Turkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Yürütme Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Mayıs 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.