IAB, İstanbul dışına doğru hareketlendi

Dünyada internet ortamında geçirilen süre 2001-12 arasında 4 kat arttı; reklam yatırımları 2006’dan 2012’ye 2 kat büyüdü. Avrupa’da 2011-16 arasında dijital video trafiğinin 6, yatırımların 4 kat büyümesi bekleniyor. Sosyal medya ortamlarında milyarlarca insan zaman geçiriyor. Özetle, dijital tüm ürün ve hizmet kategorileri için en etkili temas noktası haline geliyor.

Peki Türkiye’deki KOBİ’ler bu dönüşüme hazır mı? Ne kadarı modern pazarlama tekniklerini ve teknolojilerini kullanarak rekabet gücünü arttırıyor?

The Economist Intelligence Unit, 2000’den beri, dünyanın büyük ekonomilerinin bilişim teknolojilerini benimseme, teknolojiyi sosyal ve ekonomik yarara dönüştürme kapasitesini ölçümlüyor. Türkiye bu değerlendirmede 69 ülke içinde 43. sırada yer alıyor. Yani teknolojiyi henüz yeterince ekonomik yarara dönüştüremiyor.

IAB Türkiye olarak bu dönüşüme katkı sağlamak amacıyla Rekabetçi KOBİ (Re-KOBİ) adını verdiğimiz yeni bir proje geliştirdik. Hedef, KOBİ’lerde dijital pazarlama bilincini geliştirmek, dijital araçları kullanarak küresel ortamlara uyum sağlamalarına destek vermek ve her yıl en az 5 işletmeyi dijital reklamverene dönüştürmek.

Re-KOBİ projesinin ilk adımı 15 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz Dijital Pazarlama İletişimi Semineri oldu. Zaman gazetesinin ev sahipliğinde, İstanbul dışındaki reklam ve medya ajanslarının yöneticilerine yönelik olarak hazırlanan seminere 124 kişi katıldı.

Projenin 2014 başında hayata geçirmeyi planladığımız diğer aşamaları; dijital dönüşüm potansiyeli yüksek kentlere yapılacak ziyaretler ve ziyaretlerden edineceklerimize paralel olarak kurgulanacak uzaktan eğitim çalışması olacak. Türkiye’deki uygulama başarılı olduğu takdirde, projeyi öncelikle Balkan coğrafyasıyla başlayıp diğer IAB ülkelerine ihraç etmek de planlarımız arasında yer alıyor. Projenin danışma kuruluna IAB Avrupa temsilcileri de katkı verecek.

Buna ek olarak, bu yılın son çeyreğinde, Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’yle birlikte yürüttüğümüz Dijital Pazarlama Sertifika Programı’nın üçüncüsünü açacağız.

Neslihan Olcay / IAB Yön. Kur. Üy, Eğ. Yür. Kur. Bşk.

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Ağustos 2013 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.