Çift haneli büyümeye devam…

Hemen her sektörü zorlayan bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Tüm zorluklara rağmen dijital reklam yatırımlarının yılın ilk yarısını %15 büyüme oranı ile kapatması sevindirici.

Bu rakam %20’lerin üstünde seyreden büyüme oranlarıyla karşılaştırılınca düşük görülebilir. Ama aynı dönemde %5’lerde büyüyen Türkiye ekonomisinde, %15’lik büyüme kaydetmeyi, başarı hanemize yazıyoruz.

2017’de dünyada en çok konuşulan konular yapay zeka ve sanal gerçeklik oldu. Yapay zekanın reklamcılıktaki kullanımından Mars’a kadar uzanan serüveni dillendirildi. Sanal gerçeklik ise ‘modern yaratıcılığın’ ilgi çekici unsurlarından birine dönüşmeye başladı. Ayrıca dijital reklamların kişiselleştirilmesi, Dinamik Kreatif Optimizasyonu ve hedefleme teknikleriyle reklamın doğru kişiye doğru zamanda ulaşmasını sağlayan sistemlerin kullanımı da yaygınlaştı. Öte yandan sektörün büyüme oranlarını etkileyen konular da gündemdeydi. Marka güvenliği, ad blocking, görünürlük (viewability) ve sahtecilik 2017’nin en fazla tartışılan konuları arasındaydı. Reklamın görünürlüğünü denetlemek için ödenen meblağların, yayınına ödenen tutarlardan fazla olduğu ironik durumlar da oldu. Sahtecilik karşısında küresel ölçekte çalışmalar yürütüldü. IAB Tech Lab’in geliştirdiği ads.txt’nin 2017’de devreye alınması gibi önemli hamleler sonuç vermeye başladı. PwC Global Entertainment ve Media Outlook raporu bu yıl reklam sahteciliğinin %10 azalacağını öngörüyor. Yılın son günleri yaklaşırken IAB Türkiye, Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği sektör adına çok önemli bir iş birliğine imza attı, Dijitalde Güvenli Reklam Platformu GÜR kuruldu. İlk aşamada dijital dünyaya odaklanacak olan platformun, gelecekte diğer mecraları da kapsaması; akreditasyon programları ve uluslararası kuruluşlarla yapılacak iş birlikleriyle dijital yatırımların doğru ve sağlıklı biçimde yönlendirilmesine destek verecek. IAB Türkiye olarak sektörün gelişmesi için üstümüze düşen görevi yerine getirmek üzere çalışıyoruz, çalışacağız. Çift haneli büyümeyi sürdürmeyi umduğumuz 2018’in iyi bir yıl olmasını dileriz.

 

Dr. Mahmut Kurşun

IAB Türkiye Başkanı

IAB Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.