artwork

Hotels.com yeni kampanyasında da bulldog cinsi köpeğinden vazgeçmiyor

5 sene önce

0

Hotels.com yeni kampanyası dahil tüm yaratıcı çalışmalarında bulldog cinsi köpeği kullanıyor. Kıdemli marka yöneticisi, bunun sebebini açıklıyor.

Hotels.com yeni kampanyasında da bulldog cinsi köpeğinden vazgeçmiyor-campaigntr

Belboy üniforması giymiş bulldog, hiçbir zaman işini kaybetme tehlikesi yaşamadı. Bir marka bölgesel olarak yeni bir ajans ile çalışmaya karar verdiğinde, yaratıcı yöndeki belirgin değişimin gerçekleşmesi de yakındır. Fakat yaratıcı ajans seçiminde mart ayında Grey’den DDB‘ye yönlenen Hotels.com için, köpeğin şovun bir parçası olmaya devam edeceğine dair hiç şüphe yoktu. Bulldog ilk kez 2014’te Japonya’da ekrana çıkarıldı ve 2017’de Asya’ya kadar yayıldı. Bunun nedeni oldukça basit, insanlar köpeği seviyor ve bu da rekabetçi sektörde çok değerli bir bağlantı. APAC kıdemli marka pazarlama yöneticisi Chie Ikoma: “Oldukça fazla çevrimiçi seyahat acentesi var ve aslında hepsi de aynı şeyi satıyor. Ayrıca markaya olan müşteri sadakati oldukça düşük, çünkü oteli çoğu zaman fiyata göre seçiyorlar. Tüketicilerle kurduğumuz duygusal bağa öncelik verme sebebimiz budur.” diyor.

Müşteri odaklılık vurgulanıyor

Bu, Hotels.com’un yeni kampanyasında hiçbir şey değişmediği anlamına gelmiyor. Şu an Hong Kong ve Tayvan’da lanse edildi, Japonya’da ise 14 Kasım’da başlayacak. Japonya hala bulldog odaklı yaratıcı versiyonu kullanıyor. Fakat şirket, hane içi pazarlama ekibini güçlendirdiğinden beri, stratejiye odaklanmaya daha çok zaman ayırmak için görevleri dörde böldüğü ekibe dağıtıyor. Müşteri odaklılığa yapılan yeni vurguya ek olarak, marka merkez bürosu daha açık ilkeler ve ses tonu belirliyor, tüketici hedefleme konusunda iyileştirmeler yapıyor. DDB ise tüm bunları hayata geçiriyor. “Şimdi tek ve açık bir marka mesajını tüm tüketicilere iletebiliriz.” diyor Ikoma. Şirketin, üniformalı köpeğin oynadığı rolü geliştirmesi, reklamın oluşma aşamasında da daha titiz davranılması sonucunu doğuruyor. Film, rüyanın gerçek olması formatını izliyor. Köpek, hem rüyada hem de gerçek hayatta kendini gösteriyor.

Müşteri odaklı bir yaklaşım, hane içi ekibi için de kontrolü biraz gevşetmesi demekti. “Daha önce pazarlama yöneticileri yaratıcı olarak en çok hangisini beğendiklerine karar vermişlerdi.” diyor Ikoma. Bu sefer, şirket Kantar ile çalıştı ve focus group çalışmasından gelen geri bildirimlerden yararlandı. Yüz tanıma teknolojisini kullanarak video’ya verilen duygusal tepkileri dakika dakika izleyen RealEye‘ı da kullandı. ‘Reward Yourself’ (kendini ödüllendir) konsepti kazandı ve izleyiciler bilgisayar görüntüsündeki (CGI) gerçek hayvanı açıkça tercih ettiler. RealEye’dan gelen geri bildirimler nihai ürünün oluşmasında birkaç ince ayar gerektirdi. Buradan gelen geri bildirimlerin çoğunda da köpek mevcuttu. “Köpeği görmediklerinde, verilen duygusal tepkiler azalıyor.” diyor Ikoma.

Yeni kampanya aynı yaratıcı çalışmayı tüm pazarlarda kullanıyor, tabii ki dış ses gibi unsurlar pazara göre değişkenlik gösteriyor. ‘Reward Yourself’ kampanyasının lansmanındaki indirim teklifi, Bekarlar Günü’ne (15 Şubat) kadar geçerli olacak.

Kampanyaya ait reklam filmlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Künye

DDB Group:

Kıdemli Strateji Yöneticisi: Andreas Krasser

Yaratıcı Yönetmen: Jamal Hamidi

Bölgesel İşletme Yöneticisi: Justin Bonnett

Yaratıcı Stratejist: Karen Lew

Müşteri Temsilcisi: Natalie Chan

Sanat Yönetmenleri: Matthew Kwok, Natalie Parengkuan, Aaron Cheng, Sam Wong

Reklam Yazarları: Daniel Heng, Kelvin Wong, Norman Yau, Phoebe Chan

Yapımcı: Hidi Lee

Film Prodüksiyon:

Yönetmen: Michael Lee

Yapımcı: Thomas Leung

Prodüksiyon Şirketi: F&S Multimedia Company

Post Prodüksiyon: Ping Pong Music: Schtung Music

Senin için
Tümünü göster
Coca-Cola yaz sezonu için hazır

Coca-Cola, müzik platformu Coke Studio’dan ilk orijinal parçasıyla yaz müzik...

Subway menü değişikliğine gidiyor

Fast-food zinciri Subway, İngiltere ve İrlanda’da menüsünde yaptığı en büyük...