Honda / Wieden + Kennedy

2015 yılından itibaren Wieden + Kennedy London tüm zamanların en iyi bulaşık makinesi tableti reklamını yaptıklarını iddia edebilirler. Bu ortaklık gerçekten son dönemde dikkatleri üzerine çekti.

Otomobiller bambaşka bir olay. Eskiden onlar – biranın yanında – reklamcılığın zirvesiydiler ve Volkswagen, Volvo ile Audi reklamları endüstriyi tanımlıyor ve ileriye taşıyordu.

Neyse ki, W+K London bu kategoride de yerini koruyabiliyor. Honda için yaptığı çalışma herhangi büyük bir otomobil markasına rakip olabilir.

İkisi arasındaki ilişki 2002’de başladı, o dönem Honda’nın Britanya’da adından söz ettireceği bir markası yoktu.

O dönem, çoğu insan Honda’yı motopedlerin ve 65 yaş altının kullanmayı pek tercih etmeyeceği emniyetli otomobillerin üreticisi olarak görüyordu. Wieden + Kennedy, Honda’nın hala Japonya’da var olan sloganı “The power of dreams”i kullanarak hemen bir kampanya üzerinde çalışmaya giriştiler. Bu, 2003’te “Cog” ile sonuçlandı. İngiliz bir ajans tarafından  yapılan en iyi TV kampanyalarından biri bu. 2005’e kadar Honda’nın Britanya’daki satışları 388 milyon pound’luk fazladan gelirle neredeyse ikiye katlandı. Honda’ya göre 80 milyon pound’u doğrudan reklamın kendisine atfedildi.

W+K London, o zamandan beri marka için hemen hemen hiç yanlış adım atmadı. “Cog”dan sonra “Grr” geldi. Garrison Keillor’ın gür sesi artık Britanya’da marka ile bağdaştırılıyordu ve reklamda etkili bir değişim öznesinin ne kadar nefret edilesi olabileceği hakkında şarkı söyleyen sesini duyuyoruz. 2005’te Cannes’da Grand Prix kazandı. Otomobil endüstrisinin reklamları düşüş yaşarken Honda bir şekilde kampanyalarında yaratıcılığı ve yenilikçiliği sürdürmeyi başardı. Marka daha 2014 yılında insanların gerçekten katılmak istedikleri ve nadiren bulunan etkileşimli reklamı “The other side” ile yenilikler getirmeye devam etti.

Birçok otomobil markasının pazarlama aktivitelerini içeri aldığı bir dönemde Honda, W+K ile yola devam ediyor ve kazanıyor.

Sandra Hughes

Honda Motor Europe Otomobil Bölümü Pazarlama ve Ürün Planlama Başkanı

Çarpıcı reklamlara sahip tarihimizle Wieden + Kennedy ortaklığımız, markamızın bilincini yükseltmeye ve marka ölçülerimizi geliştirmeye yardım etti.  Honda’da markamız ve ürünlerimiz için çok tutkuluyuz ve ürünlerimizi ve marka gerçeklerimizi hakikaten anlayan ve bizim kadar tutkulu ortaklarla çalışmayı seviyoruz.

Çok talepkar olabiliyor ve ajanslarımızdan çok fazla şey bekleyebiliyoruz. Ama her zaman bize meydan okunmasından hoşlanıyoruz ve çılgın fikirlerden kaçınmıyoruz. Tabii hedef kitleye ulaşmaya ve bağ kurmaya olanak vereceğine inandığımız derece muhteşem oldukları sürece.

Scott, her zaman yenilikçi düşünce ve fikirlerle bizi zorlamaya çalışıyor. Kendini belirli bir yola adadığında her zaman direnmek için hazır olmasını takdir ediyorum. Gerçekten ilginç bazı toplantılarla sonuçlanıyor.

Scott Dungate

Wieden & Kennedy’de Honda’nın Kreatif İşlerinden Sorumlu Direktör

Honda’da Sandra ve ekibi ile çalışmakta muhteşem olan kadronun büyük bir kısmının Honda için bir süre çalışmış olması, çoğunlukla çeşitli departmanlarında. Sonuç olarak, şirket değerlerinin derin kavrayışı “onların DNA’larında bulunuyor”. Çalışmalarımızın çoğunu “Honda-isms”e dayandırdığımızdan dolayı bu bizim için kreatif açıdan muhteşem ve son derece değerli. Biz bir çalışmayı sunarken onlar marka için neyin doğru olduğunu içgüdüsel olarak kavrayabiliyorlar.

Müşteri olarak, Honda Londra’daki ofisini tanımlamada yardımcı oldu ve bunu sadece birkaç ikonik çalışmayla değil de inanç aracılığıyla yaptı. Bu Honda-ism’lerden bazıları ajans kültürü içinde fikirler canlandırdı.

Birlikte çalışırken bazen adeta U-dönüşleri ve tam “motor revizyonları” olabiliyor. Ama bu, markasını nasıl temsil ettiğine gerçekten önem veren hırslı müşterilerden aldığınız bir şey. Ve doğrusu, biz de aynı şeyi yapıyoruz.

“The other side” sanırım üzerinde çalışmayı en çok sevdiğim kampanya oldu. Sevdiğim şeyleri bir araya getirdi: basit ve bağımlılık yapan etkileşimle karışık sinemaya özgü iki hikaye. Bunun yanında, kampanya üretimini keyifli hale getiren müthiş bir ekibimiz ve yapımcı ortaklarımız vardı.

Honda’nın arka katalogu kreatifler için göz korkutucu ve bazen de zorlayıcı olabiliyor. Tabii ki, büyük sayıdaki fikirler bunu öyle yapmıyor ama ajansta geleneksel bir tonda hakkında söz ediliyor.

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Aralık 2016 tarihli sayısında yayınlanmıştır

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.