Home Office nefret suçuna dikkat çekiyor

Home Office insanların ırk, din, engelli olma, cinsel yönelim veya trans kimliğine yapılan sözlü ve fiziksel saldırılarla mücadele etmek için çarpıcı bir kampanya başlattı. Bu tür hareketlerin nefret suçuyla aynı olduğunu da gösterdi.

Home Office nefret -campaigntr

Nefret suçunun İngiltere sokaklarında sık sık yaşanıyor olması ve bu suçu işleyenlerin yaptıkları hareketlerin ciddiyetini ve etkilerini fark etmemeleri üzücü bir gerçek.

M&C Saatchi Londra tarafından yapılan reklam, agresif sözlü taciz gibi halihazırda suç içeren davranışlara odaklanıyor. Fakat nefret temelli motivasyonlarından dolayı ‘nefret suçu’ olarak ayrılıyor.

Reklam, günlük hayatta nefret suçunun oluşabileceği farklı durumları ele alıyor. Örneğin bir kadın başörtüsü kullandığı ve bir adam tekerlekli sandalyeye muhtaç olduğu için alay konusu olması gibi…

Suç işleyenlerin sabıkalı doğasını ifade edebilmek için yüzlerini kapatacak şekilde yüz çizimleri yerleştirildi.

Reklam, saldırganların birinin evine polislerin yaklaşmasıyla son buluyor. Dış ses, birini sözlü, çevrimiçi veya fiziksel olarak taciz etmenin nefret suçu olabileceğini söylüyor. Finalde: “Bu sadece bir saldırı değil, suçtur.” diyor.

31 Ekim’de başlamış olan kampanyada, yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra trans birey, genç bir yahudi adam ve lezbiyen bir çiftin hedef alındığını gösteren bir dizi poster ve dijital reklam yer alacak. 5 Kasım’dan itibaren de İngiltere ve Wales’de açık havada da gösterilmeye başlanacak.

Home Office iletişim direktörü Andy Tighe: “Bu cesur kampanya ile Home Office, vatandaşlara nefretin bir suç olduğunu ve bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını göstermek istiyor. Devletin nefret suçunu ciddiye aldığı konusunda toplumu yatıştırmak önemli. Bu yenilikçi kampanya, nefret suçunu besleyen inanç ve tutumların altını çiziyor.”

Künye

Reklamveren: Home Office

Ajans: M&C Saatchi Londra

Medya Planlama: Wavemaker

Satın alma: Carat ve Manning Gottlieb

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.