Hızlan ve deneyime odaklan!

Bugün hayatımızdaki tüm markların, arkasındaki üst düzey Pazarlama Yöneticilerinin (Chief Marketing Officer) hedeflerinde tek bir odak var; o da büyüme. Bu yüzden de ünvanlarının zamanla, CGO (Chief Growth Officer) olarak değişeceğini öngörmek yersiz olmaz.

Bu hedefe, tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için yeni yollar bulmaya zorlayan teknolojilerin yönlendirdiği pazarlarda ulaşmaya çalışıyorlar. Medya harcamaları ve faaliyetlerinin arkasında; daima hedef kitleye uygun içeriği sunmak planı var. Büyümenin yolu, insan odaklı inovasyon ve pazarlama faaliyetlerinde, içgörü ve hızı yakalamakla mümkün olacak.

2020’nin ilk günlerinde, geleceğin akıllı evi adeta canlı bir organizma olarak tanıtılırken; katlanabilir TV ve bilgisayar ekranları, günlük yaşamda bir partner olarak konumlanan robotlar, akıllı diş fırçaları ve traş bıçakları tüketicilerle buluşturulurken; görüyoruz ki teknoloji şirketleri yaşam tarzı markalarına dönüşmekteler. CE, Consumer Electronics” tanımındaki “E” harfi, zamanla kendini “elektronik” yerine “experience” (deneyim) kelimesine bırakıyor.

Markalar, insan ihtiyacına odaklı inovasyonlarla karşımıza çıktıkça, biz ajanslara da, sahada, doğru temas noktası, doğru zamanda yeni metodolojilerle tüketici deneyimini kurgulamak düşüyor.

Hedef kitle ile; sahada, telefonunda, kulaklığında iletişime geçerken onları gözlemci rolüne sokmak yerine marka ile yüz yüze deneyimlemeye davet ederek. Markanın temsil ettiği değerleri ve duruşu yaşayarak anlamasını sağlayarak. Tüm pazarlama profesyonelleri ile birlikte akıl almaz hızda değişirken dünyanın, insanların yüksek ritimine ayak uydurarak. Campaign Türkiye’nin yeni yaşını kutlarken; umuyor ve diliyoruz ki, 2020’de ülkemiz insanlarına dokunarak büyük fayda, büyüme sağlayacak projelere, hızı yakalayan yaratıcı deneyimlere tanık olacağız.

Melis Onat
DPID Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.