Hikayenin paydaşlarını anlamak

Geleneksel pazarlamanın temel koşullarından biri kabul edilen hedef kitleyi tanıma gereksinimi, günümüzün ihtiyaçlarına doğrudan cevap veren deneyimleri tercih eden tüketici dünyasında daha da önem kazandı. Kitlesini iyi tanıyanlar onlara ne zaman ulaşacaklarını da keşfedebiliyor. Pazarlama profesyonellerinin çoğunluğu, bu alanda elde edecekleri gelişmelerin, üç yıl içindeki hedeflerine ulaşmada başlıca öncelikleri olduğunu söylüyor.

Bain & Company ve Google iş birliğiyle yürütülen bir araştırmaya göre büyüme konusunda başarılı markaların ortak noktalarından biri de kullanıcıların karşısına doğru anda doğru mesajla çıkmayı başarabilmeleri. Araştırmaya göre liderler, temel pazarlama metriklerini ve göstergelerini çok daha sık yeniliyor. Müşterilerle doğru zamanda, doğru bağlantılar kurabilmek için de entegre teknoloji platformlarına öncelik veriyorlar. Ayrıca kullandıkları teknolojileri entegre etmeye, yenilikleri geriden takip edenlere göre 1,6 kat daha fazla öncelik veriyorlar. Liderlerin sahip oldukları teknolojiyi en etkin şekilde kullanmaya da 1,2 kat daha eğilimli oldukları görülüyor.

Günümüzün mobil ağırlıklı dünyasında başarıyı yakalamak için, pazarlama ekibinin hikayelerini anlatmak istedikleri grubun içgörülerinden genel performansı etkileyen ana trendlere kadar çeşitli pazarlama verilerini analiz edip yorumlayabilmesi de markalara avantajlar sağlıyor.

Econsultancy’nin bir araştırmasına göre pazarlamacıların yüzde 75’ine göre, veri temelli içgörülere dayalı karar almalarının önündeki en büyük engel “veri analizi ve analitik konusundaki bilgi eksikliği”. Aynı araştırmaya göre 2016’da iş hedeflerinin ötesine geçmeyi başaran 10 liderden 6’sının bu başarı için başvurdukları yöntem ise, yeterli düzeyde eğitimle pazarlama ekibindeki herkesin yetkinliğini artırmak olmuş.

Araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, veriye dayalı pazarlama konusundaki yaklaşımlar, hem markalar hem de pazarlama profesyonellerinin önümüzdeki dönemdeki karar ve performanslarında önemli bir yer tutacak.

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 78. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.