Herkesin endişesi farklı

GroupM Türkiye salgınla ilgili endişelerin farklı tüketici gruplarında nasıl değişiklik gösterdiğini inceliyor.

Her segmentin kendi içerisinde farklı endişe seviyesi ve duygu durumu bulunuyor.

  • Salgının üstesinden toplumca kenetlenerek gelineceğine inanan, vatandaş olarak üstüne düşeni yapmaya hazır The Communitarian segmenti salgınla ilgili genel olarak %85 kaygılıişini kaybetme konusunda ise %59 endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %49 endişe/kaygı, %39 stres ve %32 bunalmışlık oluyor. 
  • Salgına karşı hem bireysel hem de toplumsal önlem alınması gerektiğini savunan ve biraz daha kendi başının çaresine bakacağını belirten The Defender segmenti salgınla ilgili genel olarak %92 kaygılı (Communitarian segmentinden 7 puan daha yüksek), işini kaybetme konusunda ise Communitarian gibi%59 endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %59 endişe/kaygı, %43 bunalmışlık ve %42 stres oluyor.
  • Bu süreçte insanların çok fazla endişelendiğini ve önemli olan şeyin sadece sağlık olduğunu, salgının yakın dönemde geçeceğini düşünen The Indifferent segmenti salgınla ilgili genel olarak %56 kaygılı (bu oran diğer segmentlere kıyasla daha düşük kalıyor), işini kaybetme konusunda ise %53 endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %36 stres, %32 bunalmışlık ve yine %32 üzüntü oluyor.
  • Bu gibi karantina dönemlerinde kendini geliştererek bunu fırsata çeviren ve hayatın durmasının gereksiz olduğunu düşünen, bu olayı çok fazla büyütmeyen The Committed segmenti salgınla ilgili genel olarak %59 kaygılıişini kaybetme konusunda ise %62 (iş kaybı konusunda en yüksek kaygıya sahip) endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %33 umutlu, %31 kafası karışık ve %20 stres oluyor. Umut gibi pozitif bir duyguyu hisseden iki segmentten biri olarak karşımıza çıkıyor.
  • COVID-19 salgınından dolayı endişe seviyesi çok yüksek olan ve bunu hijyen anlamında takıntı haline getiren The Compulsive segmenti salgınla ilgili genel olarak %92 kaygılı, işini kaybetme konusunda ise %61 endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %65 endişe/kaygı, %61 stres, %43 bunalmışlık oluyor.
  • Evde kalma sürecine karamsar bakmak yerine bu dönemde kendini geliştirmeye çalışan ve yapmak istediği işlere zaman bulabilen daha optimist olan The Escapist segmenti salgınla ilgili genel olarak %74 kaygılı (Indifferent segmentinden sonra en düşük endişe seviyesine sahip), işini kaybetme konusunda ise %50 (iş kaybı konusunda en düşük endişe kaygısına sahip) endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %35 endişe/kaygı, %27 umutlu, %26 stres oluyor. Umut 
  • Son olarak hayatının gidişatından salgın öncesinde de memnun olmayan umutsuz The Surrender segmenti salgınla ilgili genel olarak %81 kaygılı, işini kaybetme konusunda ise %62 endişeli olduğunu belirtiyor. Duygu durumunda en ağırlıklı hissettiği duygular: %53 endişe/kaygı, %45 stres, %43 bunalmışlık oluyor.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.