Her zaman kullanıcı odaklıyız

Marka olarak hedefimiz, el aletlerimizin gücü ve yetkin ekibimizin yetenekleriyle profesyonel kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştırmaktan geçiyor. Bu hedefi her daim hikayemizin temeline yerleştiriyoruz. Kalitesi ve gücüne inandığımız ürün ve hizmetlerimizin, kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıran ergonomi, yüksek performans, uzun ömürlü kullanım gibi faydalarını öne çıkararak en doğru iletişim diliyle kendilerine ulaşıyoruz. İletişim dilimizde kullanıcılarımızı anladığımızı, kendilerinin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştığımızı vurguluyoruz. Özellikle sosyal medya, dijital mecralarda kurguladığımız reklamlar, teknik bilgi birikimimizi yansıttığımız videolar ve daha birçok basılı materyal ise hikayemizde kullandığımız iletişim kanallarından bazılarını oluşturuyor. Bosch Profesyonel El Aletleri olarak hikayemizin temelinde ‘kullanıcı odaklı bakış açımız ve kendilerini dinlemek’ yer alıyor.

Öncelikle her bir kullanıcımıza dokunabilmek bizim için çok kıymetli. Hikayelerimizde, kullanıcılarımızın kendilerinden parçalar bulmalarını sağlayarak aramızda zaten var olan duygusal bağı daha da güçlendiriyoruz. Bu noktada özellikle sosyal medyadaki stratejimiz ile kullanıcı sayımızı artırıyorken, ağızdan ağıza yayılan marka bilinirliğimiz ve tecrübe paylaşımları ile kullanıcılarımız arasında doğal bir topluluk oluşturuyoruz. Aynı zamanda kullanıcı yolculuğumuzun son adımı olan ‘akılda kalma’ fazına da çok önem veriyoruz.

Profesyonel kullanıcılarımızın da deneyimlerini paylaşmaya açık olması ve bizim attığımız adımlara karşılık vermesi bizi mutlu ediyor. Böylece doğal bir yayılımla çok daha fazla kullanıcımıza dokunabiliyoruz.  

Profesyonel ve potansiyel kullanıcılarımıza ulaşmak için özellikle teknoloji odaklı yayın ve içeriklerle güçlü hikayeler yaratan, son kullanıcıyla bağ kurması nedeniyle kullanıcıların kendisini yakın hissettiği dijital içerik üreticisi Timur Akkurt ile iş birliği yaptık. İş birliğimizde Timur Akkurt’un aktif sosyal medya kullanımını ve özellikle YouTube kanalındaki kuvvetli ağı ile yüksek sayıda tekil kullanıcıya ulaşmayı hedefledik.

İnovasyon kampanyamızdaki odak ürünlerimizin teknolojik ve kullanıcı odaklı faydalarını anlatmak amacıyla dijital mecralarda yayınlanan üç ayrı video kurgulandı. 2. ve 3. videolarda Timur Akkurt’a, kendisi uzun yıllardır Bosch ürünleri kullanarak eserler yaratan bir sanatçı olan heykeltıraş Orhan Gazi Keskin eşlik ederek bizzat gerçek kullanıcı deneyimlerini aktardı ve videonun etkisini artırdı; sosyal medya kanallarımızda yüksek etkileşim, erişim ve görüntülenme rakamları elde ettik.

#BoschileMeydanOku projemiz haricinde yine sosyal medya üzerinden bize ulaşan son kullanıcılarımız ile gerçek hikâye örnekleri yaratmayı ve potansiyel kullanıcılarımıza da ulaşmayı çok önemsiyoruz. Bu hikayelerde teknik eğitmenimizin destekleriyle çeşitli deneyim ve eğitim videoları oluşturuyoruz. Böylece bilgi birikimimizin ışığında; ergonomi, doğru makine ve uygun aksesuar kullanımı gibi önemli ve hassas konuların altını çiziyoruz. Odağında kullanıcılarımızın olduğu hikâyeleştirme çalışmaları ile daha fazla kullanıcımıza ulaşmamıza yardımcı olan, hedef kitlemize uygun influencer çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Son olarak Bosch El Aletleri ailesi olarak hem profesyonel hem de ev/hobi kullanıcılarımızın içimizden birileri olduğunu biliyoruz. Yalnızca dış iletişimimizde değil, ekip içi iletişimimizde de kullanıcılarımız her daim aklımızda, çalışmalarımızda ve hatta çalışma alanlarımızda. Ofisimizde her iki kullanıcı kitlemizi yansıtan analojilere yer verdik. Pazarlama bütçemizin büyük çoğunluğunu da storytelling başta olmak üzere kullanıcı yolculuğuna odaklanan tüm iletişim projeleri ve kanallarına ayırdık.

Samimi ve dikkat çekici içerikler oluşturarak kullanıcılarımız ile bağ kurmak için onların yenilikçi ürünlere olan ilgisinden faydalanmayı arzuluyoruz. Amacımız Bosch’un elektrikli el aletleri teknolojisindeki gücünü, en doğru kurgularla kullanıcılarımıza anlatmak. Amacımıza doğru giderken rakiplerimizden farklılaşarak hem öğretici hem de sahici ve eğlenceli içerikler üretmeye özen gösteriyoruz.

Projelerimizin amacına ulaşması için hedef kitlemize uygun influencer seçimleri yapıyoruz. Örneğin ahşap işleri için yarattığımız son kampanyada etkisi ve görünürlüğü yüksek marangoz ekiplerle çalışarak birçok marangozumuza, ustamıza ulaştık. Hatta genç yeteneklerden gelen güzel mesajlar aldık. Kullanıcılarımızın hikayelerimizde kendilerini bulmaları doğal olarak markamızın bilinirliğine ve daha da çok sevilmesine katkı sağlıyor. 

Yalnızca influencer’ların deği, kullanıcılarımızın da sosyal medyada ürettikleri içeriklerle (UGC) markamızın yanında olmasını ayrıca önemsiyoruz. Bu içerikleri kanallarımızda paylaşıyor, onlara teşekkür ediyor ve kendileriyle bağ kuruyoruz.

Ali Fahri Özcan

Bosch El Aletleri Satış ve Pazarlama Ülke Direktörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.