Her spesifik şey “niş” midir?

–     Hayır değildir.

Pazarlama çok karıştırılan 2 kavram vardır. ‘’Konsantre’’ ve ‘’Niş’’. Günlük dilde her ikisi için de ‘’niş pazar’’ terimini kullanmaya alışık olsak da niş ve konsantre pazar arasında temel bir fark vardır:

Niş Pazar:

X markasının sadece ortopedik ayakkabı üretmesidir. (Küçük-büyük herkese hitap eder fakat sadece belirli bir ihtiyaç için.)

Konsantre Pazar:

X markasının sadece çocuklara yönelik ürünler üreterek bir kitleye odaklanmasıdır. Çocuk gömleği, çocuk arabası, çocuk yemeği vs.

Pazarlama iletişiminde yer alan bu bilgilerden hareketle, farkın akılda kalıcı olması için niş pazarı ‘’belirli bir ürün odaklı’’ konsantre pazarı da ‘’belirli bir kitle’’ odaklı düşünebiliriz.

 

Eren Caner/ www.erencaner.com.tr

 

 

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.