Her mecrada etik ve dürüst reklam

Pazarlama iletişimi sektörünün ülkemizdeki en önemli örgütleri olan Reklamverenler Derneği ve Reklamcılar Derneği ile mecra kuruluşlarının desteğiyle 1994’te kurulan Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK), yeni mecralarla büyüyen ekosistemde çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği, mecra kuruluşları ve bağımsız sektör temsilcilerinden oluşan ve kamuoyuna yaptığı taahhüt doğrultusunda RÖK, haftalık toplantılarında rakip firmalar ve tüketiciler tarafından iletilen başvuruları değerlendiriyor ve tavsiye niteliğinde görüş oluşturuyor. Kurul tarafından yanıltıcı bulunan reklamın yayından kaldırılması en geç 10 gün içinde sağlanıyor.

Artık sektör paydaşları tarafından iyi bilindiği üzere RÖK, yayınlanması planlanan reklamlarla ilgili yayın öncesi danışmanlık sunuyor, en erken evrede olası risklerin fark edilip, reklamların mevzuata uyumlu ve etik olması sağlanıyor.

Avrupa Özdenetim Kuruluşları Birliği EASA’nın bir üyesi olarak global gelişmeleri de takip eden RÖK; Reklam Konseyi bünyesindeki çalışmaları kapsamında, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Reklam Kurulunca hazırlanan ve 5 Mayıs 2021 tarihinde yürürlüğe giren “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz”una da katkı sundu.

Söz konusu kılavuz ile sosyal medya etkileyicileri (influencer) tarafından yapılan reklamlarda dikkat edilmesi gereken hususlar belirlendi, reklamların, açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmesi ve ayırt edilebilir olması zorunluluğu getirildi. YouTube, Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat gibi platformlarda, reklamverenden maddi kazanç, ücretsiz ya da indirimli mal veya hizmet gibi faydaların sağlandığı paylaşımların reklam olduğunun açıkça belirtilmesi gerekiyor.

RÖK, influencer’lar aracılığıyla yapılan reklamlarda da, etik ve dürüst reklamcılığın sağlanması ve reklama duyulan güvenin artması için ekosisteme katkı sunmaya devam ediyor.

Ulya Duran, Müge Tanığ, Didem Dolanbay

RÖK Ekibi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.