Her inovasyon bir fikir pınarıdır

Bu yıl Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde konuşmacı olarak katılımcılara ilham verecek isimlerden biri olan Dentsu Yönetici Kreatif Direktörü Keiichi Higuchi, reklamcılığın, insanlar üzerindeki etkisi, onları yeni bir davranışa kışkırtması açısından modern sanat alanına yakınlaştığını düşünüyor.

Keiichi Higuchi

Yeni ürünler, yeni hizmetler ve içerik geliştirmeye odaklanan Higuchi’nin çalışmaları, yaratıcılık ve teknoloji kullanımı çerçevesinde geleneksel reklam kampanyalarının sınırlarını aşan bir yapıya sahip. Aynı zamanda Musashino Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde ders veren Higuchi’nin yazdığı kitaplar arasında ‘Technics of Imagination’, ‘How to Walk on the Business Side of Life’, ‘Design Talk’ gibi kitaplar bulunuyor.

Cannes Lions, London International, Adfest, One Show, D&AD ve Spikes Asia’da birçok ödül alan  Keiichi Higuchi, son olarak bu yıl Cannes’da Titanyum Grand Prix’sini alan Sound of Honda / Aryton Senna 1989 kampanyasına imza attı. Honda ve Dentsu, 3 kere Formula 1 Dünya Birincisi olan ve Brezilyalı efsane yarışçı Aryton Senna’nın 1989 yılındaki en hızlı etabını motorun sesi ve LED ışıkla yeniden canlandırdı. Bunu da yarış esnasında Senna’nın Honda’nın uzaktan ölçüm yapan ve datayı kaydeden motoru kullanması sayesinde mümkün kıldılar.

 

Hatice Erkan Yaratıcılığı nasıl tanımlarsınız? Size göre yaratıcılık ve teknoloji arasındaki ideal ilişki nasıl olmalı?

Keiichi Higuchi Teknoloji bu yıl yapabildiğimiz ama geçen yıl kesinlikle yapabileceğimizi düşünmediğimiz şeydir. Bu da teknolojinin daima yaratıcılığın ihtimallerini genişlettiğini gösterir.

Benim için yaratıcılık bu dünyadaki problemlerin çözümüdür.

 

Hatice Erkan Yaratıcılık anlamında Doğu’yu Batı’dan farklı kılan nedir?

Keiichi Higuchi Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler arasında eskiden bir zaman farkı vardı ama her yıl bu fark git gide kapanıyor. Yaratıcılık zaten evrensel.

 

Hatice Erkan Bağımsız bir network ajansında çalışıyor olmanın avantajları neler?

Keiichi Higuchi Kendi özgün  yaratıcılık yolumuzu izleyebiliyoruz; bizim mesleğimizin eşsiz tarafı da bu.

 

Hatice Erkan Üretken kalmayı nasıl başarıyorsunuz ve ilhamınızı nereden alıyorsunuz?

Keiichi Higuchi Her türlü inovasyon bir fikir pınarıdır; sanat gibi, mimari gibi, film, müzik, edebiyat gibi. Ben kişisel olarak bizim alanımızın insanlar üzerindeki etkisi, onları yeni bir davranışa kışkırtması açısından modern sanat alanına yakınlaştığını düşünüyorum. Ben özellikle modern sanatı dikkatlice takip ediyorum.

 

Hatice Erkan Yeni yetenekleri işe alırken onlarda hangi özellikleri arıyorsunuz?

Keiichi Higuchi Sadece bir özellik arıyorum: Yaratıcılığın yeni ufuklarının peşinde koşturacak devasa bir tutku.

 

Kristal Elma’da Keiichi Higuchi

“Kristal Elma’da yaratıcılığın yeni ufuklarına odaklanacağım. Cannes, “reklam” kelimesinden sadece 3 yıl önce kurtuldu; bizim sektörümüzün yaratıcılıkla ilgili olduğu ortaya çıktı.”

 

CV  KEIICHI HIGUCHI

2014   Dentsu Inc., Yönetici Kreatif Direktör

2009   Dentsu Inc., Kreatif Direktör

1994   Dentsu’ya katıldı.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.