Her 100 kişiden 81’i yabancı yöneticiyi tercih ediyor

Secretcv.com’un son araştırmasına göre Türkiye’de son 5 yılda yabancı yöneticilerin sayısı yüzde 10 arttı. Düzenlenen ankette ise çalışanların yüzde 81’i ‘Yabancı yöneticiyle çalışmak isterdim” dedi.

Okan Tütüncü

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Global şirketler Türkiye’deki operasyonlarını giderek artırıyor, hatta artık operasyon merkezi olarak Türkiye’yi belirliyorlar. Küresel rekabette kendine yer bulan Türk şirketleri de expat’ları talep etmeye başladı. Öte yandan, yeni iş kültürlerini tecrübe etmek isteyen çalışanlar da yöneticilerinin yabancı olmasını istiyor” yorumunu yaptı. Bugün Secretcv.com’un veritabanında 23 bin 732 expat bulunuyor.

Tütüncü’ye göre çalışanların da kendi yöneticilerinin yabancı olmasını tercih etmelerinin nedeni, çalışanların yeni iş kültürlerini tecrübe etmek istemeleri ve farklı çalışma ortamlarını merak etmeleri ve yabancı yönetici ile çalışmış olmayı sonraki iş başvurularında avantaj olarak görmeleri.

Expat’ların sektörel dağılımına bakıldığında, yabancı yönetici talebi yüzde 8 oranında en çok tekstil, inşaat, turizm ve mağazacılık sektörlerinde görülüyor. Gıda, otomotiv, bilişim ve bankacılık da expat’ların tercih edildiği diğer sektörler.

Türkiye’de iş arayan expat’ların yarısından fazlası global şirketlerin merkezlerinin yoğun şekilde bulunduğu İstanbul’da yaşıyor. İstanbul içinde de Avrupa Yakası’nın 3’e 2 oranında öne çıktığı görülüyor. Büyük firmaların genellikle üretim tesislerinin bulunduğu Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ, turizme bağlı gelişmenin yoğun olduğu Muğla ve Antalya, lojistik ve ithalat/ihracat alanında önemli bir düğüm olan Mersin’de de expat’lara talep var.

Türkiye’de tercih edilen expat’ların yüzde 51’i 30-40 yaş arasında. 20-30 arası ve 40-50 arası yaş gruplarındaki expat’lar da yüzde 20’ler seviyesinde tercih ediliyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.