Hedefimiz sağlık ve emniyet…

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vakaları artış göstermeye başladığı süreçte, şirketimizin global çapta yaptığı gibi, bp Türkiye’de de COVID-19 sürecine özel olarak ülke destek ekibi kurduk. Kriz masası olarak kurulan ülke destek ekibi çeşitli birimlerden çalışanlar ve yöneticilerden oluşturuldu. Süreç boyunca alınan tüm aksiyonlar bu ekibin kararları sonucunda hayata geçirildi. Bu doğrultuda mart ortası itibarıyla bp Türkiye olarak uzaktan çalışma sistemine geçtik. Elzem durumlar haricinde çalışanlarımızı seyahat etmemeleri yönünde teşvik ettik ve çalışanlarımızla sürece yönelik düzenli paylaşımlarda bulunduk.

Hem ülke bazında hem de global olarak liderlerimiz ekipleriyle haftalık, iki haftalık ve aylık olmak üzere çeşitli periyotlarda online görüşmeler ve webcast’lerde bir araya gelmeye başladı. İş devamlılığı dışında mental olarak da bu süreçte düzenli geri bildirim alınmasını ve çalışanlarımızın sorularının doğrudan yanıtlandığı iletişim modelleriyle daha şeffaf ve samimi bir süreç hedefledik.

Ofiste olduğumuz dönemlerde çalışanlarımıza yönelik gerçekleştirdiğimiz, ilham verici konu ve konuşmacıları buluşturduğumuz ‘bp Talks’ programımızı hızlı şekilde online formata taşıdık. Daha önce benzerini yaşamadığımız bu dönemde hem pandemi hem de aniden değişen çalışma düzenimiz sebebiyle oluşma ihtimali bulunan bedensel ve ruhsal sorunlara karşı bir dizi online seminerler düzenledik. Kaygı yönetimi, evde fiziksel aktivite, yoga, beslenme, aile içi iletişim gibi pek çok farklı başlıkta uzman isimlerle çalışanlarımızı destekledik.

Yeni düzende meydana gelebilecek sorunları öngörmek adına düzenli olarak ergonomi, zaman yönetimi ve mental sağlık üzerine bilgilendirmelerde bulunduk.

Ayrıca, dünyanın en çok kullanılan dijital platformları olan Coursera”, “Linkedin learning”, “Get abstract” gibi mevcut anlaşmalarımıza “Headspace”, “gibi yeni platformlar ekledik. Çalışanlarımız gelişimleri için bu platformlardan ücretsiz yararlanabiliyorlar.

bp’nin en temel değerlerinden biri emniyettir. Bu nedenle çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte sağlıklı ve emniyetli şekilde bu süreci atlatmak en öncelikli hedeflerimizden oldu. Ofisimizde salgın hakkında bilgilendirici posterler, yer ve mekan işaretlemeleri yaparak sosyal mesafe kurallarını uygulamaya geçtik. Periyodik ortam dezenfektasyonu sıklaştı ve el dezenfektanı otomatları konuldu. Bina girişlerinde sağlık formu doldurulması ve ateş ölçülmesi uygulamasına geçtik. Tuvalet kapılarımızı sensörlü hale getirdik. Olası vaka halinde kullanılması için izolasyon odası ve gerekli donanımları hazırda bulunduruyoruz.

Çalışanlarımıza maske, dezenfektan ve eldivenden oluşan hijyen setleri gönderildi.

Müşterilerin güvenliği de aynı şekilde önceliğimizdir. Perakende istasyonlarımızın insanların alışveriş yapmasının yanı sıra çalışabileceği temiz ve emniyetli yerler olmasını istiyoruz. Müşterilerimizin bu dönemde de akaryakıt anlamında alışkın oldukları kaliteye ve hizmete aynı şekilde ulaşabilmeleri adına Türkiye’deki tüm akaryakıt istasyonlarımız hizmet vermeyi sürdürdü. Çalışma alanlarının düzenli dezenfekte edilmesi, çalışanların koruyucu kıyafetlerle işlerine devam etmesi, sosyal mesafeyi koruma amaçlı istasyon marketlerimizde banko önünde pleksi panel, diğer bilgi ve işaretlemeler gibi önlemler hızlıca hayata geçirildi. Ayrıca eğitim ekiplerimiz alınacak önlemlerle ilgili istasyon müdürleri ile online eğitimler ve toplantılar gerçekleştirdi.

Bu dönemde toplumumuzun gösterdiği dayanışma karşısında biz de katkıda bulunmak adına farklı çalışmalar yaptık. Örneğin nisan ayında bp Türkiye olarak İstanbul’daki İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ambulanslara akaryakıt bağışında bulunduk. Madeni yağ markamız Castrol Türkiye, içinde bulunduğu sektörde COVID-19 nedeniyle etkilenen çalışanları desteklemek amacıyla Ahbap derneği ile iş birliği yaptı. Castrol bu iş birliğinin yanı sıra, her zaman olduğu gibi bu dönemde de kritik bir görev üstlenen ambulanslara da teknik bakımlarında kullanılmak üzere madeni yağ bağışında bulundu.

bp’nin en temel değerlerinden biri emniyettir. Bu nedenle çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimizle birlikte sağlıklı ve emniyetli şekilde bu süreci atlatmak en öncelikli hedeflerimizden oldu.

Yukarıda değindiğim tüm tedbirler, önlemler ve çalışanlarımıza verdiğimiz desteklerin altında ‘yeni normal’e zihinsel adaptasyonun en kolay şekilde sağlanması hedefi bulunuyor. Bu dönem bizim uyum sağlama yeteneklerimizin önemini vurguladı. bp Türkiye olarak önceliklerimiz arasında bulunan çevikliğimiz, hızlı adaptasyon gücümüz ve iyi liderlik özelliklerimiz sayesinde bu süreci iyi şekilde yönetmeyi sürdürüyoruz. ‘Yeni normal’ değişime hazır olan, adaptasyon konusunda tereddüt etmeyenin kazanacağı bir dönem olacak.

Şu an uzaktan çalışma modelimiz sürüyor. Yeni dönemde de bir süre daha çalışma arkadaşlarımızı kendilerini nerede daha iyi, daha verimli hissediyorlarsa oradan çalışma konusunda teşvik ediyoruz. Bizim için öncelikli olan çalışanlarımızın sağlığı ve emniyetli olmaları. Ofise dönmek isteyenler için ise sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yönelik yeni düzenlemeler yapıyoruz. Ofiste de olsa tüm toplantılarımıza online katılım şartı belirledik. Ofis düzenlemelerinin haricinde bina girişinde, bina içindeki kapılarda, yemek hizmeti ve servis konularında da aynı şekilde gereken tedbir ve önlemleri alarak gerekli yeni sistemleri hayata geçiriyoruz.

Eda Gökay
bp Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.