artwork

Hedef 2030

2 sene önce

0

Migros olarak, sürdürülebilirliği çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarıyla ele alıyor ve Migros İyi Gelecek Planımız çerçevesinde 12 başlık altında takip ediyoruz. Sürdürülebilirlik Komitemiz ile stratejik önem arz eden konular hakkında derinlemesine çalışmalar yapıyor, yol haritamızı belirliyor ve projeler geliştiriyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne yedi kez üst üste girmeyi başaran tek perakendeci olduk.

İklim değişikliğiyle mücadele ve su yönetimi alanındaki CDP (Karbon Saydamlık Projesi) raporlamalarımızla 3 kere İklim Liderleri arasında yer almıştık, 2020 yılında da Su Liderleri arasına girdik.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde lansmanı yapılan ve tarım odaklı biyoçeşitliliğin korunmasını hedefleyen OP2B (One Planet Business for Biodiversity) koalisyonunda Türkiye’yi temsil eden tek şirketiz. İyi Tarım Uygulamaları ile tarım ve hayvancılıkta sürdürülebilir olma ve izlenebilirliğin sağlanması, Anadolu Lezzetleri ve Mirasımız Yerel Tohumlar projeleri ile yok olmaya yüz tutan yerel ve orijinal tohumların üretiminin desteklenmesi konusundaki çalışmalarımızla koalisyona katkı sağlıyoruz. 2020 yılında aynı zamanda, Anadolu’nun verimli topraklarına ve tarımın önemine dikkat çekmek için “Tarım Bizim Geleceğimiz” belgeselini yayınladık.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda, 2018 yılına kıyasla 2030 yılına kadar, gıda imha tonajımızın gıda satış tonajımıza oranını yarı yarıya indirmeyi hedefliyoruz. Otomatik sipariş sistemi kullanarak STT’si yaklaşan taze ürünler ve olgunlaşan meyve-sebzeyi indirimli olarak satıyoruz. Satışa dönüşmeyen ancak besleyiciliğini koruyan, sağlıklı gıda ürünlerini ise dijital bir platform üzerinden gıda bankaları ve sosyal marketlere bağışlıyoruz. 2020 yılında 2,5 milyon öğünlük gıda bağışını ihtiyaç sahipleri ile buluşturduk. Ayrıca, insan tüketimi için tercih edilmeyen 1.120 ton gıdayı da sokak hayvanlarının beslenmesi için bağışladık. Tüm bu çalışmalarımızla, iki yılda gıda imha oranlarımızda yüzde 24’lük bir azaltım gerçekleştirdik. WRI (World Resource Initiative) tarafından başlatılan, 10x20x30 girişimine katılan ilk 10 perakendeci olduk ve 2030 hedefine 23 g.nüllü tedarikçimizi dahil ettik. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde tüketicilerin bilinçlendirilmesine yönelik kurulan Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık girişiminin destekçileri arasında yer aldık.

Dengeli beslenme, fiziksel aktivitenin artırılması, yeterli su tüketimine yönelik farkındalık ve davranış değişikliği yaratmak amacıyla hayata geçirdiğimiz ‘Sağlıklı Yaşam Yolculuğu’ programımız kapsamında müşterilerimizin gıda alışverişlerinin ana besin gruplarına göre dağılımı ile ideal besin tüketim dağılımını karşılaştırıyoruz. Şimdiye kadar 2,3 milyon kişiye ulaşan programa katılarak dengeli beslenmeye yönelik davranış değişikliği gösteren müşterilerimizin önceki ve 2020 sonundaki Dengeli Beslenme Endeks ortalamalarında 6,6 puanlık bir iyileşme tespit ettik.

Cinsiyet ve fırsat eşitliğini esas alan politikalarımız ile kadınların çalışma hayatına etkin katılımını destekliyor ve çalışanlarımızın kariyer planlamalarını cinsiyet ayrımı yapmadan gerçekleştiriyoruz. 50.000 çalışanımıza son teknolojilerle, yeni nesil eğitimler vererek kişisel ve mesleki gelişimlerini güçlendiriyoruz. 2020 yılı itibarıyla yüzde 29 olan kadın yönetici oranımızı 2025 yılında yüzde 31’e çıkarmayı hedefliyoruz. Lead Network EU’nın CEO Taahhüdünü imzalayarak 2023 yılına kadar, direktör ve üzeri üst yöneticilerdeki kadın oranımızı da yüzde 23’e çıkarmayı taahhüt ettik.

Topluma değer katma anlayışımız doğrultusunda İlçe Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliğine giderek Aile Kulüpleri’ni hayata geçirdik. Kadınları, gençleri ve çocukları odağımıza alarak, müşterilerimizin kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor, üreten, değer katan ve gelişen bir toplum hedefliyoruz. Türkiye çapındaki 30 mağazamıza kurduğumuz özel bölümlerde, 105 farklı alanda ücretsiz meslek edindirme ve yetenek gelişimi kursları verdiğimiz Aile Kulüpleri’nin 74 bini kadın, 121 bin üyesi bulunuyor.

Yakın zamanda hayata geçirdiğimiz eğitim platformumuz Migros Kadın Akademisi, Migros Aile Kulübü ve Migros Perakende Akademisi güç birliğinde, kadınların farklı konularda aldıkları eğitimlerle kendilerini geliştirmelerine ve yeni beceriler edinmelerine katkıda bulunacak. Bu akademi aracılığıyla 1 milyon kadına ulaşmayı hedefliyoruz.

Demir Aytaç

Migros Ticaret A.Ş. Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Dünyanın en büyük elektrikli feribotu

Dünyanın en büyük elektrikli feribotu INCAT HULL 096, 2025 yılında...

İstanbul’da hava kirliliği yüzde 9 arttı

İstanbul’da hava kirliliği bir önceki yıla göre geçen sene yüzde...