Hazırlıklıydık ve hızlı uyum sağladık

Kalite yönetim standartlarımız kapsamında hasta güvenliği, çalışan güvenliği, çevre güvenliği, olağanüstü durumlara yaptığımız hazırlık planları, enfeksiyon kontrol önlemleri gibi birçok konuda çalışmalarımızın bulunması sayesinde COVID-19 virüsünün yayılması ve pandemi haline gelmesi sürecine hazırlıklı başladık ve çok hızlı uyum sağladık. Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları olarak, Başhekimlik ve Enfeksiyon Kontrol Ekibi öncülüğünde, “Olağanüstü Durum Planları”nı ilk gün itibarıyla devreye alarak, en üst seviye hijyen önlemleriyle pandemi hastanesi olarak hizmetimize devam ettik.

Bu kapsamda;

 • Pandemi başlangıcından itibaren tüm çalışanlara bilgilendirme yapıldı ve tekrar eğitimler verildi.
 • Hastane giriş noktalarında ateş ölçer ve termal kameralarla ateş ölçümüne başlandı.
 • Global enfeksiyon riski göz önünde bulundurularak, birkaç yıldır devam eden giriş noktalarında dezenfektan ve maske alım standartları zaten bulunuyordu, bunların kullanımına devam edildi.
 • COVID-19 hasta alanları belirlendi ve bu alanların izolasyonu sağlandı.
 • Planlı ameliyatlar ertelendi.
 • COVID-19 hastaları için ayrı bir servis organize edildi.
 • Bekleme alanlarının oturma düzeni sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde düzenlendi.
 • Acil Servis’te yapısal düzenleme yapılarak, COVID-19 şüpheli hastalar için özel alanlar oluşturuldu. Triyaj alanı genişletildi.
 • Hasta ve hasta yakınlarının kullandığı kafeteryaların oturma alanları kapatıldı.
 • İdari çalışanlar ile sağlık çalışanlarının yemek yeme alanları ayrıldı. Yemekhanelerde oturma düzeni sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzenlendi. Tek kullanımlık malzemelerle servis yapılmaya başlandı.
 • Çalışanların hastane içerisinde yalnızca scrub giymesi ve mesai bitiminde yıkanmaları sağlandı.
 • Hastane genelinde dezenfeksiyon işlemleri yapıldı.
 • Asansör gibi kapalı alanlarda işaretlemeler yapılarak, binen kişi sayısı sınırlandırıldı ve sosyal mesafe sağlandı. Asansör temizliğine özen gösterilmeye devam edildi.
 • Düzenli olarak takip edilen, el hijyeni oranı, hasta odası temizliğinin uygunluk oranı, saf su örneklerinde mikrobiyolojik analizlerin zamanında yapılma oranı, genel enfeksiyon hızları gibi süreci doğrudan ilgilendiren performans göstergeleri izlenmeye devam edildi.

Dünya genelinde COVID-19 virüsü riski ortadan kalkmadıkça, bu virüsün neden olacağı yeni risklerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bu risklerden bir tanesi de şüphesiz ikinci dalga salgın görülme ihtimali. Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları olarak her alanda Risk Yönetim ve Değişim Yönetimi süreçlerini uyguladığımız için oluşabilecek yeni riskli durumlara karşı önlemlerimizi de almaya devam ediyoruz.

Dünya genelinde COVID-19 virüsü riski ortadan kalkmadıkça, bu virüsün neden olacağı yeni risklerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bu risklerden bir tanesi de şüphesiz ikinci dalga salgın görülme ihtimali.

Önümüzdeki dönemlerde daha fazla COVID-19 hastası iyileştikçe, toplum düzeyinde bağışıklığın geliştiğini ve virüsün eskisi kadar yayılmadığını görmeye başlayacağız. Hastalığın devam etmesi toplum bağışıklığı ve insanların izolasyon, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni kuralları uyumuna bağlı.

Koronavirüs ile mücadelede önemli görev üstlenen VKV Sağlık Kuruluşları olarak, salgının ilk gününden itibaren COVID-19 hakkında en doğru şekilde bilinçlendiren ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendiren içerikleri üretmeye başladık. Kalite standartları kapsamında oluşturmuş olduğumuz tüm prosedürlerimizi COVID-19 açısından gözden geçirerek ihtiyaç duyulan yeni talimatlar, bilgilendirme broşürleri ve formları hızlıca düzenliyoruz ve kurum içi bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Pandemi sürecinde hastaneye gelemeyen ya da gelmek istemeyen hastalarımıza hizmete devam edebilmek için online sağlık hizmetimiz olan “Koç e-Sağlık”ı devreye aldık. Online sağlık hizmetimizi geliştirmek amacıyla altyapı çalışmalarında ve yeni normal sürece uyum kapsamında dijitalleşme amacıyla başlatılan projelerde hastalarımızın bilgi güvenliğini sağlamak için 27001 Bilgi Güvenliği standartlarını kaynak olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörlüğü ile iş birliğimiz kapsamında, doktorlarımız ile hazırladığımız koronavirüs hakkında en güncel bilgileri içeren video içeriklerini, KoçAkademi online gelişim platformunda düzenli olarak her gün kullanıcılara ulaştırıyoruz.

Pandemi sürecinde evde kaliteli vakit geçirmeye ve sağlıklı yaşamı desteklemeye yönelik doktorlarımızla mindfulness, evde uygulanacak fizik egzersizleri, bağışıklık sistemini güçlendirici çeşitli uygulamaları sosyal medya hesaplarımızda ve ilgili mecralarda hayata geçirmeye devam ediyoruz.

 

Dr. İsmail Bozkurt
Amerikan Hastanesi Başhekimi

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.