Hayatım reklam: Taygun Dömbekçioğlu

Hayatım Reklam bölümünün bu ayki konuğu McCann İstanbul Kreatif Direktörü Taygun Dömbekçioğlu

Taygun Dömbekçioğlu

Reklamcı olma sebebim: Fransa’da Art Communication Langage diye ortaya karışık bir bölüm okuyordum. İletişim, pazarlama, görsel sanatlar, edebiyat, vs… Hayatımdan memnun olmakla birlikte kafam da bir hayli karışıktı. Neticede kararsızlığım, bu disiplinlerin hepsini az çok kullanabileceğim bir iş yapma kararını aldırdı.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar: Bugün dil olarak biraz sert gelse de Cumhuriyet Kampanyalarımdan hala gurur duyuyorum. Yine o dönem Şekerbank rölansmanında güzel, samimi işler yapmıştık. Az yayınlandı ama Estore.com.tr’ye çektiğimiz “şövalye, köpek, uzaylı” üçlemesini de sayabilirim.

Coca-Cola için hafta sonu kampanyası, yine Coca-Cola için 2011’deki Ramazan kampanyası…

İlan olarak Maximiles için National Geographic’e yaptığımız “gitmeden bilemezsin” kampanyası, VW Ticari Araç için son iki yılda, yurtiçi ve yurtdışından ödüllerle dönen işlerimiz…

Son olarak Akbank Kısa Film Festivali için yaptığımız, filmin sonunun tweet’le belirlendiği #bencesonra kampanyası.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam: Eskilerden Barclays Bank’in Antony Hopkins’li “Big” filmi, VW “Sounds like a Golf”, Nomad “Réfléchissez avant de vous engager“ üçlemesi ve güncel olarak Harvey Nichols “Sorry i spent it all myself”.

Kariyerimdeki en iyi an: Mutlu insan üretkendir, üretken insan da mutlu. Gereksiz streslerden, çarpışan egolardan uzak, işime odaklandığım her an benim kariyerimin en iyi anıdır.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım: Lowe’da junior’ın junior’ıyken, büyüklerden brief dilenip film çalışırdım. Bir gün bir tanesi hasbelkader beğenildi, sunalım dendi. Hayatımdaki ilk müşteriye film sunumumu Aria’nın İtalyan pazarlama müdürüne İngilizce yaptım. O anı kameraya alsalar, internet fenomeniydim şimdi.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü: Cansu Dere. Şüphesiz her ünlünün bir becerisi var ama Cansu’yu öne çıkaran istekli ve kaprissiz yani sette hayatınızı kolaylaştıran biri olması. Cihan Ünal da öyle. Başka bir gezegendenmiş gibi zarif ve kibar bir adam.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan: Concept’te, RPM’de ortağım ve o zamandan beri yakın dostum Halit Berker. Gülmek ömrü uzatıyorsa ben o dönem kafadan bi’ 10 sene kazanmışımdır.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi: Mehmet Günsür. Bana güvenip, iki kelimeyi yan yana getiremezken junior yazarlık koltuğunu teslim etti rahmetli.

 

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.