Hayatım Reklam: Murat Yaylagül

Hayatım Reklam sayfamızın bu ayki konuğu Rabarba Kreatif Grup Başkanı Murat Yaylagül oldu.

Reklamcı olma sebebim:

Jeofizik Mühendisliği okuyordum. Baktım benden mühendis olmayacak, tekrar sınava girdim. Puanım reklamcılığa yetiyordu, eğlencelidir diye düşündüm. Yani çok ulvi sebepler yok arkasında. Kader ve kısmet…

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Sayısız marka için büyük kampanyalar yapma fırsatım oldu. Çoğuyla da gurur duyuyorum ancak Türk Hava Yolları için yaptığımız İstiklal Marşı kampanyasının yeri ayrıdır. Masaüstü film bütçesiyle brief’lenmiş bir işti. Sonuçta dünyanın beş kıtasında haftalarca çekim yapılan bir projeye dönüştü. Daha yayına girdiği akşam ‘vay be büyük iş yapmışız’ dedirtecek tepkiler almaya başlamıştık.

Kariyerimdeki en iyi an:

Geçen sene TEB KOBİ Bankacılığı için ‘Türkiye’nin En Güçlü Adamı’ isminde bir kampanya yaptık. Kampanyanın filmi fabrikasını sırtında taşıyan ve şartlar ne olursa olsun asla vazgeçmeyen bir adamı konu alıyordu. Tamamen babamın hayatından esinlendiğim bir hikayeydi. Film tamamlanıp ona izlettiğimde çok hoşuna gitmişti. Birkaç ay sonra babam hiç hesapta yokken çok uzaklara gitti. Ondan birkaç ay sonra ise bu film bankacılık kategorisinde Kristal Elma kazandı. Kariyerimdeki en iyi an mıdır bilmiyorum ama en anlamlısı bu diyebilirim.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Aklıma böyle bir an gelmiyor. Ya hiç olmadı ya da o kadar utandım ki beynim bu hadiseyi kaydetmedi.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü:

Yıllar önce, bugün hala seçim dönemlerinde gazetelerin manşetlerinde kullandığı slogan olan ‘Koyverme, Oy Ver’ kampanyasını başlatmıştık. Mehmet Turgut gönüllü olarak kampanyanın fotoğraflarını çekmek istediğini söyediğinde birkaç ünlüyle anlaştık. Beyoğlu’nda metruk bir binanın beşinci katında çekim yapılacaktı. O yıllarda 90’lı yaşlarında olan Muazzez İlmiye Çığ haziran sıcağında gönüllü olarak gelip, beş kat merdiven çıkmış ve bize destek olmuştu. Birçok ünlüyle çalıştım ama beni en çok etkileyen şey bu olmuştur.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Şimdi buraya tek bir isim yazsam olmaz. Şunu söyleyebilirim Rabarba’da çalışmaktan mutluyum. Demek ki Rabarba’daki insanlarla çalışmaktan mutluyum.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi:

En uzun süre beraber çalıştığım usta Serdar Erener’dir. Beş sene boyunca resmen hocalık yaptı. Dersi dinlemiyormuşuz gibi gözüküyorduk ama sonradan anladım ki bir şeyler yer etmiş.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

John Lewis’in her sene yılbaşına yakın çıktığı reklamlar diyebilirim. İnsanın çocukluğunda gömülü farklı içgörüleri yakalayabilmek ve istisnasız her defasında muhteşem bir hikayeye dönüştürebilmek takdire şayan bir başarı. Daha eskiye gidersek 1966’da başlayıp 1997’ye kadar devam eden Hamlet Cigars reklamları. Sonuçta hepimiz kampanyalaşabilir basit fikri bulmak için yaşamıyor muyuz? Adamlar o kadar basit ve iyi bir fikir bulmuşlar ki 30 sene sürdürmüşler.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.