Hayatım Reklam… Kadirhan Basalak

Hayatım Reklam… sayfasının bu ayki konuğu ‘74STUDIO Creative Studio & Agency Kreatif Direktörü Kadirhan Basalak oldu.

Reklamcı olma sebebim:

Yaratıcılığın tüm formları ile ilgiliyim. Reklamcılık bunlardan sadece biri ve bence yaratıcılık refleksini güçlendirmek için en iyisi. Bahane yok, zaman yok, kötüyüm, bulamadım, yapamadım, istemiyorum yok! Bu disiplin, yaratıcılığın diğer alanlarında da bana büyük bir avantaj sağlıyor.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar:

Sektörün herkesçe bilinen durumları sebebiyle yaptığımız işlerin çoğu, gurur duyabileceğim kadar tatmin etmiyor beni. Rocco filmleri, Omo için hazırladığımız bazı kampanyalar ve ödül alan bazı işlerimizden mutluyum. Tabii çalıştığımız markaları farklı bir noktaya taşıyabildiğimiz, bilinirlik, satış gibi çeşitli hedeflerine ulaştırabildiğimiz işler de ayrı bir keyif veriyor.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:

Beğendiğim, keşke ben yapsaydım dediğim belki yüzlerce kampanya var ama bu soru sorulduğunda nedense aklıma ilk olarak; 180/TBWA’nın yaptığı, Adidas’ın ‘’Impossible is Nothing’’ kampanyası geliyor.

Kariyerimdeki en iyi an:

İyi iş yapmanın keyfi ve huzuru ile işten çıktığım her an, kariyerimdeki en iyi an diyebilirim…

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:

Kariyerim boyunca ’The Party’ filmindeki Peter Sellers’a dönüştüğüm birkaç sunum oldu. Şimdi hatırladıkça gülüyorum tabii ama o an pek de iyi hissetmemiştim sanırım.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü:

Arda Turan ile çalışmak oldukça rahat, kolay ve eğlenceliydi. Sette de sahadaki gibi…

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:

Eğlenemediğim, gülemediğim ve aynı dili konuşamadığım insanlarla çalışamam. Bu anlamda yaratıcı ortağım Arman Akıncı ile tanıştığımız andan itibaren keyifle çalıştığımızı söyleyebilirim.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi:

Reklam dünyasında, kariyerimde etkisi olan herhangi biri yok. Sanırım ‘’Self-made’’ tanımı benim için daha doğru. Filozoflar, edebiyatçılar, mucitler, ressamlar, çağdaş sanatçılar, yönetmenler, senaristler, görsel sanatçılar ve müzisyenlerin kariyerimdeki etkileri çok daha fazla.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.