Hayatım Reklam: Gözde Balkan

Hayatım Reklam bölümünün bu ayki konuğu BAL Reklam Ajansı Kurucu ve Yöneticisi Gözde Balkan.

Reklamcı olma sebebim Biraz da hayat akışı böyle gerçekleşti. Okuduğum matematik ağırlıklı bölümün ardından döndüm ve çocukluk hayallerime baktım. O zaman anladım ki yaratıcı bir iş içinde olmalıydım ve bu iş kendini olabildiğince az tekrarlamalıydı. Yeniliğe açıksanız, sabırlıysanız, sinirleriniz kuvvetliyse ve bu işi ‘her nedense’ seviyorsanız reklamcılık güzel.

İçinde olmaktan gurur duyduğum kampanyalar BAL, hem ekibin hem müşterilerin daha mutlu olduğu bir yapının mümkün olabileceğine dair inancımla pozitifliğe övgü için kuruldu. Bu nedenle yaptığımız, yapmakta olduğumuz her işimizle gurur duyuyorum. Önceki çalışmalarımdan en gurur duyduğum kampanya ise sadece dijitalde yayınlanmış bir video olmasına rağmen içecek kategorisinde Bronz Effie alan “Doğadan – Bay Hastalık”. Bir günden kısa sürede hayata geçirdiğimiz “Vodafone Kayt mı Koyt mu” da ‘real-time’ pazarlama anlamında da, o günkü heyecanımız anlamında da benim için özel bir yere sahip. İki projeyi de eski ajansımda gerçekleştirmiştim. Lafı açılmışken buradan bu işlerde emeği geçen ekip arkadaşlarıma da selam olsun.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam Old Spice “The Man Your Man Could Smell Like” mecra bağımsız markayı konuşturan işler konusunda hepimizin kafasını açtı. Bir de Diesel “Be Stupid”.

Kariyerimdeki en iyi an  Eski ekibimin son günümde beni ayakta alkışladığı an.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım Bir kampanyamızın verilerinin bir kısmı silinmişti. Teknik bir hatadan kaynaklanan ve geri döndürülemeyecek bir durumdu. Müşteriyle konuşup, durumu açıklamak bana kaldığı için o kampanya boyunca nasıl uyuduğumu hatırlamıyorum. Zaten malum günün sabahında sağ dizim kilitlendi, on beş gün kadar yürüyemedim.

Bir kampanyada beraber çalıştığım en iyi ünlü Ünlünün işe ve markaya uygun olması, onun da işi benimsemiş olması süreçte nasıl çalıştığımızdan daha önemli bence. Yine de bir örnek vermek gerekirse mütevaziliği, yapıcı tavrı ve işin iyi olması için gösterdiği çabayla Özkan Uğur ile çalışmak büyük zevkti.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan Belli bir isim vermek istemiyorum. Çünkü yaptığı iş her neyse ona değer veren, susup itaat etmek yerine düşünen, üzülen, heyecanlanan, sevinen ve çözüm odaklı davranan insanlarla çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Bir de ekip arkadaşlarını ortada bırakmayan, iyisiyle kötüsüyle işinin değerlendirmesini yapabilen o güzel insanlar, sizlerle çalışmak çok güzel.

Kariyerimde en büyük etkiye sahip olan kişi  En çaylak halimleyken tüm sorumluluğu üzerime yükleyen insanlar kariyerime yön verdiler. Fakat en büyük etkiye sahip olanlar, ‘neyi, nasıl yapmamam’ gerektiğini gösteren insanlardı. Ailemden, öğretmenlerimden, arkadaşlarımdan, tüm mesai arkadaşlarıma kadar herkese bana kattıkları için teşekkür ederim.

 

 

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Selin Kardaş diyor

    Dijital pazarlama/reklamcılık kariyerimin başında birlikte çalışma fırsatım olan ve beni hem geliştiren hem de yönlendiren kişidir. Pek az insanın başına gelir bu sanırım. Kariyerimin tam da başında çok şey öğrendim, hiçbir şekilde anlatmaktan yorulmaz, siz onu yorduğunuz için kendinizi suçlu hissedersiniz. (En azından ben öyleydim) 🙂 Çok şey öğrendim, kendi kendime de onun sayesinde çok şeyi başarmaya çalıştım, başardım…

    Artık çırak-usta ilişkimiz olmasa da, sektörde her zaman görüşünü alacağım, yorum ve önerilerine kulak vereceğim Gözde. İyi ki varsın.

    Sevgiler

  2. Özgü diyor

    İlk işimizden beri yollarımızın kesişmediği, ama kesişse diye can attığım insan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.