Site icon Campaign Türkiye

Hayatım Reklam: Erdem Demir

Reklamcı olma sebebim:
Hayatım boyunca öyle arkadaşlarım oldu ki, onlarla yaşadığım anılarımı anlatsam “amma yazdın!” dersiniz. Ben de öyle yaptım ve yazdım:) tabii o zamanlar işimiz gücümüz şakalar peşinde koşmak, birilerini kafalamak ve bir kahkaha daha patlatmak için kurgular yaratmaktı. Şimdi iş biraz daha ciddi. Markaları sevdirtmeye çalışıyoruz.

İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar:
Bu soruya kampanya olarak yanıt vermenin doğru olacağını düşünmüyorum çünkü içinde bulunmaktan gurur duyduğum ekipler oldu. Bir mecrada da işi değil çalışanları övelim değil mi? Ogilvy’de, Vietnam’da ve Lowe’de harika ekiplerde yer aldım. Şimdi ise Propaganda’da aile gibi bir ortamda çalışıyorum.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam:
Beğendiğim ve keşke ben bulsaydım dediğim çok fazla güzel iş var ama “Old Spice” ve “Direct tV” işleri bir başka güzel. Eski işler olmasına rağmen izlerken hala kendine hayran bırakıyorlar.

Kariyerimdeki en iyi an:
Geceli gündüzlü yapılan staj dönemi sonrasında, Ogilvy & Mather İstanbul’da işe alınan ilk stajyer olmamdır kesinlikle. iş görüşmelerimde bu hikayemi hala gururla anlatırım.

İş hayatımdaki en utandırıcı anım:
Bir holdingin tanıtım filmini yazıyordum. o kadar çok alt markası vardı ki yaz yaz bitmiyordu. Sonunda iş o kadar dallanıp budaklandı ve cEo’nun da katıldığı bir toplantı düzenlendi. Yaz, sil, yaz, sil derken hijyenik kadın pedi bölümünde şöyle bir şey kalmış “Özellikle kadınların kullandığı…” cEo dönüp bana “Başka kim kullanıyor ki oğlum?” diye sorunca, çaresizliğimi örtbas etmek için “askerler botlarının içine bazen koyuyorlar” demiştim.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan:
Tek bir kişi söylemek büyük haksızlık olur. Bu sektörde çalışan süper insanlar var ve her biri ayrı değerli benim için. Ama Propaganda’ya başladığımdan beri sürekli gülerek çalıştığım yaratıcı ekipteki arkadaşlarımın adlarını söylemeden geçemeyeceğim. Kreatif Direktörlerimiz Mustafa Küçükkalıpçı ve Pınar Kurt öncülüğünde sazda Derya Oğuz, bateride Rojda Çimen, Bas gitarda Zuhal Arslan ve klavyede Özge Genç:) Bu insanları tanıyorsanız inan ki çok şanslısınız, tanımıyorsanız da en kısa zamanda tanışın derim.

Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler:
Ajanslarda bana yol gösteren çok arkadaşım oldu ama bana bu işi öğreten ve düzenli görüşemesek de elini üstümden hiçbir zaman çekmeyen Tibet Sanlıman’ın yeri bende apayrıdır.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version