artwork

Hayatım Reklam: Emre Lafçı

2 sene önce

0

Bu sayımızda, Tribal Worldwide Istanbul Creative Group Head’i Emre Lafçı, “Hayatım Reklam” köşemizin konuğu oldu.

Emre Lafçı                               Creative Group Head, Tribal   Worldwide Istanbul

Reklamcı olma sebebim

Futbolcu bir babanın futbolcu çocuğu gibi ben de reklamcı bir baba ve annenin çocuğu olarak reklamcı oldum. Okul çıkışlarında çoğu zaman ajansa giderdim. Kampanyalar yayına çıkmadan önce babamdan dinler sonra TVde izlerdim. Tüm bunlar bir araya gelince sonuç kaçınılmaz.

İçinde bulunmaktan gurur duyduğum kampanyalar

Türk Hava Yolları için hazırladığımız Şimdi Ne Güzeldir kampanyası ve yine Türk Hava Yolları için hazırladığımız bol ünlülü, bol ödüllü ilan kampanyamızın bende yeri ayrıdır. Son yaptığımız işlerden de Aksigorta ev eşya sigortası filmlerini buraya rahatlıkla yazabilirim.

Başkası tarafından yaratılmış favori kampanyam

Budweiser-Tagwords aşırı zeki ve aynı zamanda aşırı cool bir iş. Puma-After Hours Athlete her spor markasının şampiyonlarla çalıştığı bir dönemde adeta çölde bi vaha. Ve tabii ki Ali Desidero serisi. Sıkıldıkça açar izlerim.

Kariyerimdeki en iyi an

Kariyerimdeki en iyi an aslında tam olarak kariyerime başlamadığım bir an. Lise yıllarında biakşam, babam ajansta hazırladıkları Garanti Bankası’nın gençler için hazırladığı bikredi kartı iletişimini göstermişti. Metinlerde bigenç profili tasvir ediliyordu ama bazı cümleler tutarsızdı. Ben de babama bu yapmacık duruyor” ya da bunu yapan genç bunu yapmaz ki” gibi yorumlarda bulundum. Babam da yorumlarımı Serdar Erenerle paylaşmış. O da Emre haklı, orayı düzeltelim” demiş. Uzun lafın kısası kariyerime başlamadan zirveyi gördüm =)

İş hayatımdaki en utandırıcı anım

Valla başkaları adına ve olay anında ben de orda bulunduğum için utandığım çok an var. Ama onları kendime saklıyorum. Olayın kahramanlarını da sevgiyle selamlıyorum.

Bu sektörde birlikte çalışmaktan en mutluluk duyduğum insan

MullenLoweda geçirdiğim ilk 3 yıl boyunca yakın şekilde çalıştığım herkes diyebilirim. Kreatifinden müşteri ilişkilerine, stratejiden prodüktörlere, yönetim kadrosundan şoför kadrosuna kadar… Hani derler ya tek isim yazsam haksızlık olur, ben 10 isim dahi yazsam yine diğerlerine haksızlık olur. En iyisi herkesi temsilen Arif abimi yazayım: Arif Yılmaz!

Kariyerimde büyük etkiye sahip olan kişiler

Stajyerlik ve juniorlık zamanlarımda senior yazarım olan Ali Algüre hakkını vermek isterim. Bugün bu kadar disiplinli ve vasata karşı alerjim varsa kendisinin sayesindedir. Bir diğer isim; reklamcılığı bıraksam mı acaba dediğim karanlık dönemlerde MullenLoweda yollarımızın kesiştiği Can Faga. Dolu dolu bir 3 yıl, onlarca kampanya, çekim, ödül, kahkaha ve UEFA yarı finali.

Son olarak bir gün keşke beraber çalışsak dediğim ve iyi ki de 3.5 yıldır beraber çalıştığımız Arda Erdik. Aksi halde bir işi bütün halinde düşünmeyi ve sette bir kreatifin aslında neleri değiştirebileceğini bu kadar iyi gözlemleyemezdim.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlandı.