Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı

Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı, Douglas Adams seven biri için tek bir rakamdan ibarettir: 42. Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinde “Derin Düşünce” isimli bilgisayarın yedi buçuk milyon yıl boyunca aradığı, açıkladığı zaman da galakside yaşayan herhangi bir canlıya beğendiremediği cevap 42’dir. Elbette herkes 42’nin anlamını merak eder ve doğru soruyu bulmak için daha da gelişmiş bir program yazmaya karar verilir. Avustralya Kızıl Haç’ı, “Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı 42″nin anlamını bu reklam filminde açıklıyor.

Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı, hayat veren sıvıyla yakından ilgiliymiş.

Reklam filmi, bir babanın uyumak üzere olan çocuğuna kitap okumasıyla başlıyor. Baba son cümleyi okurken çocuk uykuya dalıyor ve rüyasında kendisini “Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabı” alındığı için yapılan 42 kutlamalarının ortasında buluyor. Kutlamalarda Arthur Dent ya da Ford Prefect’i görmüyoruz ama Loonquawl veya Phouchg olduğundan şüphelenebileceğimiz bir kobay faresiyle karşılaşıyoruz. Fare, küçük çocuğa büyük cevabı açıklıyor. Kutlamaları hayranlıkla izleyen çocuk, “İyi de 42 ne?” diye sorduğunda sessizlikle karşılanıyor.

Böylece biz de cevabı alıyoruz.

42, bağışlanan kanın kullanılabileceği gün sayısıymış. Bu cevabın hemen ardından çocuğun uyuduğu odaya bir hemşire giriyor, hasta oğlunun yanı başında bekleyen babayı uyandırıyor ve çocuğa kan veriyor. Reklam filmi, “Bir insan için hayatın, evrenin ve her şeyin anlamı olun. Bugün kan bağışı yapın. Düzenli olarak kan bağışlayın” söylemiyle bitiyor.

Hayat, evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabını hatırlamak isteyenler, Douglas Adams’ı özleyenler ve kan bağışının değerini bilenler muhtemelen bu reklamı sevecek.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Doğa Özçelik diyor

    Tabiki her şeyin cevabı (kısaca) tek bir kitapta geçtiği gibi 42!!! Evet bu het, 4erkesi biraz hayal kırıklığına uğratıyor ama evet, 42

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.