Havas’ın geliri yılın ilk yarısında %2,7 arttı

Havas’ın geliri 2014’ün ilk yarısında, geçen yılın ilk yarısıyla karşılaştırıldığında, %2,7 artarak 1,14 milyon dolara yükseldi. Bu büyümenin geçen yılın ikinci yarısında yaşanan %7,9’luk büyüme tarafından desteklendiği şirket yetkililerince açıklandı. Şirket alımı gibi olayların etkilerini barındırmayan organik büyüme ise yılın ilk 6 ayında %5,7 oldu.

Yılın ilk yarısında yeni işlerden sağlanan kar 1,7 milyar dolarken, çekirdek operasyonlardan sağlanan gelir, yarım yıl öncesine kıyasla %4,5 artarak, 151,1 milyon dolar oldu. Şirket yetkililerinin belirttiğine göre, şirketin operasyon marjı, 2013’ün ilk yarısındaki %13,1’lik büyümeden çok da fark göstermedi ve %13,2 oldu. Operasyon geliri ise %3,9 artarak 139,3 milyon doları buldu.

Havas’ın işlerinde 1/3’lik bir paya sahip olan Kuzey Amerika bölümü şirketlerinin geliri ivme kazanarak, yılın ilk çeyreğindeki %3,7’lik organik büyümelerini, yılın ikinci çeyreğinde %5,3’e ulaştırdılar. Havas Worldwide’ın New York ve Chicago ofisleri ile Havas Media’nın güçlü performansları ile yılın ilk yarısında sağlanan organik büyüme böylece %4,5 oldu.

Asya Pasifik birimlerinin geliri yılın ilk yarısında, LG ve Emirates Airlanes ile yapılan işler sayesinde %11,5 organik büyümeyle 84 milyon doları buldu. Latin Amerika’da ise, perakendeci Grupo Pao de Açucar ile yapılan işler sayesinde Brezilya ve Arjantin’den elde edilen güçlü performansla %7’lik bir büyüme yaşandı.

Şirketin Disney ve Barclays Bank işlerini üstlendiği Avrupa birimlerine bakıldığında organik büyüme yılın ikinci çeyreğinde %8 arttı. Havas’ın ana bölgesi Fransa’daki büyüme %2,5 olurken Almanya, İtalya ve Portekiz birimlerinin büyümesi çift haneli sayılara ulaştı.

Havas Başkanı ve CEO’su Yannick Bolloré’un belirttiği üzere Havas, pan-Afrikan bir ağa sahip tek grup. Balloore açıklamasında, “Geçen 3 yılda 14 Afrika ülkesinde kendi birimlerimizi açtık. Bunlar hala 200 kişiye sahip küçük birimler. Afrika’nın Havas’ın DNA’sına dahil olduğu bilinmeli ve bu, 50 yıldan fazla bir zaman önce Afrika’da operasyonlara başlayan Bolloré grup sayesinde oldu” dedi.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.