Hareket ve moral vermek istedik

Boyner olarak aldığımız aksiyonların iki önemli aşaması bulunuyor. Salgının yayılmasına karşı önlem kapsamında 19 Mart’ta mağazalarını kapatan ilk perakendeci olduk. Bu dönemde, en üst seviyede hijyen ve güvenlik önlemleriyle e-ticarete odaklandık ve online alışveriş yoluyla müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik. Normalleşme sürecinde diğer önemli aksiyonumuzu mayıs ayının ilk haftasında hayata geçirdik. Müşterilerimizin acil ihtiyaçlarına çözümler sunmak için “temassız mağazacılık” konseptiyle nöbetçi mağazalarımızı devreye aldık. 1 Haziran’da AVM’lerin açılmasıyla tüm mağazalarımız yüksek hijyen önlemleri ile hizmet vermeye başladı. Bu süreçte müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlığına öncelik verdik. Boyner olarak çok büyük bir aileyiz; 37 ilde 110 mağazamız ve toplam 5.350 çalışma arkadaşımız bulunuyor. Çalışanlarımızın sağlığı ve mutluluğu en önemli sorumluluğumuz. Pandemi başlar başlamaz merkez ofis çalışanlarımız için evden çalışma modelini hayata geçirdik. Tüm mağazalarımızda yeniden müşterilerimizle buluştuğumuz 1 Haziran itibarıyla, sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine göre çalışma şeklimizi yeniden düzenledik.

Mağazalarımızda müşterilerimizin ve tüm toplumun sağlığı ve kaygılarını önemseyerek aldığımız en üst seviyede önlemler aynı zamanda bir mesaj niteliği taşıyor; kişisel hayatlarında da aynı özeni göstermeleri yönünde müşterilerimizi teşvik etmeye çalışıyoruz.

Hijyen kuralları doğrultusunda yeniden düzenlediğimiz ofisimizde bulunan kişi sayısını azaltmak amacıyla, ekiplerimizi ikiye böldük. Birinci grubun ofiste olduğu hafta, ikinci grup uzaktan çalışıyor, ikinci grubun ofise geldiği hafta ise, birinci grup uzaktan çalışma düzeninde oluyor. Ofisteki ortak alanları ve yemekhaneyi sosyal mesafeye uygun olacak şekilde tasarladık. Çalışanlarımıza maske ve siperlik temin ettik. El dezenfektanları her bir çalışanımızın masasında, hem de ortak alanlarda bulunuyor. Mağazalarımızda aldığımız önlemleri de mağaza girişinden başlayıp kasada sonlanan bir yolculuk gibi tasarladık. Mağaza girişlerinde maske ve eldiven bulunduruyoruz. Sokak mağazalarımızda, mağaza girişinde müşterilerimizin ateşini ölçüyoruz. AVM mağazalarında ateş ölçümü AVM tarafından yapılıyor. Aynı anda mağazada sınırlı sayıda misafir ve çalışan bulundurmaya özen gösteriyoruz. Mağazalarımızın farklı alanlarında dezenfektan losyonları yer alıyor. Giysilerin denendiği kabinlere ve denenen giysilere, özel bir sterilizasyon işlemi uyguluyoruz. Hem ofis hem mağaza hem de depolarımızda çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği için büyük bir özenle çalışmaya devam ediyoruz. Bu süreçte sosyal medya, tüketicilerimizle iletişim kurduğumuz en önemli mecra olarak öne çıktı. Spor, müzik, bakım, yemek tarifi, çocuklara yönelik öğretici etkinlikler gibi farklı ve renkli içeriklerle, hayatın devam ettiğini anlatmak, takipçilerimizin hayatına hareket ve moral katmak istedik.

Bunun yanı sıra, mağazalarımızın kapalı olduğu bir döneme denk gelse ve evlerimizde olsak da hepimiz için çok önemli Anneler Günü ve bayram dönemi için tüketicilerimize boyner. com.tr’de özel kampanyalar düzenledik. Müşterilerimizin alım gücünü de destekleyen bu kampanyalarımız yoğun ilgi gördü, müşterilerimiz hem sevdikleri hem de kendileri için çok özel fırsatlarla alışveriş yapma imkanı buldu. Bu dönemde müşterilerimizle kurduğumuz iletişimde bir farkındalık oluşturmaya da çalıştık. Mağazalarımızda müşterilerimizin ve tüm toplumun sağlığı ve kaygılarını önemseyerek aldığımız en üst seviyede önlemler aynı zamanda bir mesaj niteliği taşıyor; kişisel hayatlarında da aynı özeni göstermeleri yönünde müşterilerimizi teşvik etmeye çalışıyoruz.

Alışkanlıklarımız değişecek. Sosyal mesafe ve hijyen önlemleri hayatımızın tüm alanlarında belirleyici olacak. Müşterilerimiz de gerçekten ihtiyaçları olan ve almaya değer gördükleri ürünlere yönelecek.

AVM ve mağazaların yeniden açılmasıyla sektörde bir hareketlenme başladı. Fakat dünden bugüne her şey normale döndü demek mümkün değil. Mağazalarımızda trafik şu anda %50 seviyelerinde. Bununla birlikte satın alma oranı ikiye katlanmış durumda. Bu olumlu bir durum olsa da mağazalarımızdaki trafik %80 seviyelerine gelene kadar tam anlamında bir normalleşmeden bahsedemeyiz. Kısa vadede olmasa da yılın son çeyreğinin tüm sektör adına umutlu olacağını düşünüyoruz.

 

Eren Çamurdan
Boyner Büyük Mağazacılık, CEO’su

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.