“Haber”iniz var mı?

Günümüzde, halkla ilişkilerin çok boyutlu bir faaliyet olduğunu sıkça hatırlatmak zorunda kalıyoruz. İletişimi yapılacak şirketi/kurumu doğru anlamak, onu sektör, ekonomi ve toplum içinde doğru konumlandırmak; şirketin/kurumun DNA’sına uygun bir strateji ve uygulama planı yapmak; iç ve dış paydaşların her biri için iletişim ihtiyaçlarını ve kanallarını saptamak; gerekli içeriği üretmek ve bu içeriği paydaşa ulaştıracak etkili mecralar bulmak, yoksa yaratmak…

İğne oyası gibi, karmaşık gözüken ama usta ellerde doğru motifleri oluşturarak ilerleyen, yine de resmi tamamlamak için zamana ihtiyaç duyulan, orta ve uzun vadede sonuç alınabilen bir iş bu…

Oysa bugün, hayatı kısa vadeye kilitleyen bir sosyal ortam içinde yaşıyoruz.  Kestirme “sonuç alan” aksiyonlar prim yapıyor. Kestirmeciliğin yarattığı sorun ve krizler ise sanki bağımsızca dış dünyadan gelmiş gibi ayrıca çözülmeye çalışılıyor.

İşte bu kestirme arayışının müşteride cisimleşmiş hali, PR dünyasını da “medya ilişkilerine” kilitliyor. Daha açık konuşalım: Müşteri, kendini “gazetede görmek” istiyor. Biraz abartıyla, TV’ler reklamcılara, dijital dünya “dijitalci”lere emanet ediliyor; “PR’cı”lara da yazılı basın kalıyor.

Hal böyle olunca, patron iletişim yöneticisine, iletişim yöneticisi PR şirketine yoğun bir baskı uyguluyor. Bu baskı haberciye, medya yöneticisine kadar yansıyor.  Medya mensubu ile PR profesyoneli arasında çatışmaya müsait, gerilimli bir hava oluşuyor. Oysa bu zeminde,  iki tarafın birleştiği ortak bir amaç var: “Kamuoyunun doğru bilgi ve habere ulaşması.” Haber kaynağı ile habercinin sağlıklı ilişkisi bu ortak amacı yaşatacak tek şey.

Peki bu durum hep böyle mi sürecek? Umuyoruz ki, hayır… İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA) ile Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) öncülüğünde bu ilişkinin temel prensipleri üzerinde bir mutabakat sağlama yönünde epeyce mesafe kat edildi. Diğer paydaşların da katılımıyla konunun olgunlaşması hepimizi biraz rahatlatacak.

Cengiz Turhan
İDA Danışma Kurulu Üyesi

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Şubat 2016 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.