Güvenli internet, özgüvenli gençler

Sosyal medya platformları, bilgiye erişmenin ve sesimizi duyurmanın hiç olmadığı kadar kolaylaştığı dijital dünyamızın belki de en önemli parçalarından biri konumundalar. Özellikle de bu platformlar üzerinden kendilerini ifade edebilen, kimliklerini bulabilen gençler için… Sosyal medya platformları, gençlerin sadece bir şeyler oluşturup iletişim kurdukları yerler değil, adeta onların “dijital evleri”… Gençler bu platformlarda yaşıyor, paylaşım yapıyor, etkinlikleri takip ediyor, ilham alıyor ve kimliklerini geliştiriyor.

Hal böyle olunca, onların sosyal medyadaki fiziksel ve zihinsel güvenliklerini sağlamak, en az gerçek hayattaki güvenliklerini sağlamak kadar önemli oluyor. Gençlerimizi, özellikle de zorbalık gibi sosyal medya platformlarında karşılaşabilecekleri ve onların negatif bir deneyim yaşamalarına sebep olabilecek davranışlardan korumak, hepimizin görevi.

Ben de, bu satırları okuyan gençlere ve hatta yetişkinlere zorbalığa maruz kaldıklarında nasıl
yardım alabilecekleri konusunda bilgi veren Zorbalığı Önleme Merkezi’mizden birkaç önemli noktayı paylaşmak istiyorum: Öncelikle sakin olun ve tehdit edildiyseniz veya emniyetiniz hakkında endişeleriniz varsa, derhal güvendiğiniz bir kişiyle konuşun. Sizi emniyetsiz hissettiren, zorbalık yapan bir kişiyle asla yalnız kalma riskini almayın. Konuşurken kendinizi rahat hissedeceğinizi düşünüyorsanız, yanınıza mutlaka güvendiğiniz bir arkadaşınızı veya yetişkini alın. Son olarak, karşılık vermeye çalışmayın. Bu, sadece zorbalık döngüsünün devam etmesine neden olur ve canınızın yanması riskini ortaya çıkarabilir.

Her yıl Şubat ayında “Güvenli İnternet Günü” kapsamında çevrimiçi güvenlik konusunu konuşuyoruz. Ancak bizler, sosyal medya platformlarının gençlerin kendi seslerini buldukları, ufuklarını genişlettikleri, ait hissettikleri topluluklara katıldıkları, gerçek benliklerini sergiledikleri ve bunları yaparken güvende hissettikleri özgür alanlar olması için her an çalışmalıyız.

Derya Matraş
Facebook Orta Doğu, Afrika ve
Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 96. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.