artwork

Güle güle Facebook, merhaba Metaface?

1 sene önce

0

Facebook, The Verge’deki bir hikayeye göre; bir sosyal ağdan metaverse’e odaklanan bir şirkete geçerken, önümüzdeki hafta şirketinin adını değiştirmeye hazırlanıyor.

Planla ilgili doğrudan bilgisi olan bir kaynağa atıfta bulunan teknoloji yayını, Kurucu ve CEO Mark Zuckerberg’in 28 Ekim Perşembe günü Facebook’un yıllık Connect konferansında yeni ismi konuşacağını ancak kimliğin o zamandan önce açıklanabileceğini belirtti.

Bir Facebook sözcüsü, Campaign ile iletişime geçti ve “Söylenti veya spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz” dedi.

Zuckerberg, temmuz ayında Facebook’u bir “metaverse şirketine” dönüştürmek istediğini söyledi. Tekil olarak kullanılsa da metaverse; kullanıcıların avatarlar aracılığıyla birbirleriyle, markalarla ve deneyimlerle etkileşime girebilecekleri bir dizi sanal ve karma gerçeklik platformunu ifade ediyor.

Genellikle Fortnite ve Roblox gibi oyunlara, Decentraland ve The Sandbox gibi merkezi olmayan platformlara uygulanıyor ancak Facebook, Oculus VR kulaklıkları, sinirsel bileklikler ve AR gözlükleri de dahil olmak üzere fiziksel teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi yoluyla metaverse yoluna girmeyi planlıyor.

Geçen hafta IAB UK Digital Upfronts’ta konuşan Facebook Global İş Grubu Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, gelecek yıllarda tüketicilere nasıl ulaşacaklarının merkezi olacağını savunarak, markaları metaverse’i anlamaya çağırdı.

Geçtiğimiz ay Wall Street Journal’daki (muhbir Frances Haugen’in sızdırdığı belgelerle ilgili) birkaç raporu takiben eleştiriyle yüzleşmiş olan sosyal medya devi için geçen çalkantılı bir dönemden sonra bu adım atıldı.

Facebook, Haugen’in “karı güvenliğin önüne koyduğu” yönündeki ahlaki eleştirisini şiddetle reddetti. Haugen ve diğerlerinin suçlamalarına, kullanıcı tabanının boyutu hakkında yatırımcıları ve reklamverenleri yanlış yönlendirdiği suçlamasını içeren bir dizi mukabil delil yayınladı.

4 Ekim’de tüm platformlarını etkileyen altı saatlik bir kesinti yaşadı. Bu, şirketin tüm teknolojisini yönetmesine atfedildi – kesintiye neden olan sorunu kolayca düzeltememişlerdi.

Kurumsal marka değişikliği, Facebook’un 2015 yılında ticaret şirketinin adını Alphabet olarak değiştiren ve diğer operasyonlarından bazılarını Alphabet çatısı altında ayrı şirketlere bölen Google’ın izinden gidiyor.

Facebook Global İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg 10 Ekim’de yaptığı bir röportajda Facebook’un, gençlerin Instagram’ı zararlı kullanımıyla mücadele etmek için üç yeni araç tanıtacağını söyledi.

Senin için
Tümünü göster
EssenceMediacom yeni dönem ajansı olarak lanse edildi

GroupM’in en yeni ajansı, yeni fırsatlar yaratacak ve gerçek entegre...

Spotify’ın ücretli kullanıcı sayısı 200 milyonu aştı

Popüler çevrim içi müzik servisi Spotify’ın paylaşılan dördüncü çeyrek sonuçlarına...

Tinder 500 dolarlık abonelik sistemini test ediyor

Online flört uygulaması Tinder’ın, ayda 500 dolar olacak bir abonelik...