GroupM karbon ayak izini azaltmaya yönelik bilgilendirme yapacak

Müşterilere, reklamın karbon ayak izini azaltmak için hangi kanalların ve nihayetinde medya sahiplerinin en fazla karbon emisyonuna neden olduğu konusunda bilgi verilecek.WPP’nin yatırım kolu, 2030 yılına kadar medya tedarik zincirini karbondan arındırmaya teşvik etmek için reklamverenlerin medya planlarında seçtikleri farklı kanallarının karbon ayak izini paylaşmaya başlayacak.

Plan, 11 farklı medya kategorisinin ve nihayetinde bireysel platformların, medya sahiplerinin karbon emisyonlarının ölçülmesini kapsıyor.

GroupM başlangıçta bunu TV, isteğe bağlı video, sinema, sosyal medya, dijital, basılı, açıkhava, dijital açıkhava, radyo ve kısa süreli reklamların karbon emisyonlarını ölçerek yapacak. Daha sonraki yıl ise açıklanacak.

Bir reklamın üretimi ve tüketimi sırasında çeşitli zamanlardaki emisyonu dikkate alan sera gazı protokolü (GHGP) yaşam döngüsünün beş aşaması vardır: Ham madde yetiştirme ve çıkarma, üretim, dağıtım ve depolama, tüketici kullanımı ve kullanım ömrü. GroupM, “tüketici kullanımı” ve “ömrün sonu” aşamalarının doğru hesaplanamayacak kadar çok değişkeni olduğundan, kendi çalışmasında ilk üç aşama için emisyonları hesaplayacak.

Aşağıda bir dijital video kampanyasının yaşam döngüsüne örnek mevcut. Bir reklamın üretimi, içeriğin depolandığı ve teslim edildiği veri merkezi, hedefleme, erişim, tüketici kullanımı ve dijital atık gibi her aşamadaki emisyon yüzdesini gösterir.

Bu neden önemli?

WPP, 2025 yılına kadar doğrudan operasyonlarında (Kapsam 1 ve 2) ve 2030 yılına kadar tedarik zincirinde (Kapsam 3) net sıfıra ulaşma hedefi belirledi.

WPP’de karbon emisyonlarının %98’i tedarik zincirinden kaynaklanıyor; bu %55’lik kısım, GroupM’in reklamverenler adına yaptığı medya satın almadan geliyor.

Mindshare Küresel Dönüşüm Şefi Oliver Joyce, bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte: “Medya tarafına eğilmedikçe, elimizdeki sorunu gerçekten ele almış sayılmıyoruz.” dedi.

“Bu çalışma gerçekten Kapsam 3’ü ele almaya başlıyor. 2030 yılına kadar Kapsam 3’te %50’lik mutlak bir azalma taahhüdünü veren tek pazarlama grubu biziz.”

Joyce, GroupM’in yaklaşımının, herkese açık verileri kullanmanın ötesine geçerek standartlaştırılmış bir yayıncı ve platform veri setine doğru ilerlediğini söyledi.

Şunları ekledi: “Karbon ayak izini azaltmada ilerlemeyi hızlandırabilmemiz için (sektör genelinde) standardizasyona yönelik çoklu yaklaşımlardan uzaklaşmaya bakıyoruz.”

GroupM Global CEO’su Christian Juhl; müşterilerinin, “medya tedariklerini aktif olarak karbondan arındıran” yayıncılar ve platformlarla medya yatırımına öncelik vermek istediklerini, ancak şirketler, platformlar ve pazarlar arasında farklı standartlara sahip olmanın bu eylemi geciktirmek anlamına geldiğini söyledi.

Sürdürülebilirlik vs performans

Reklamverenler reklamcılıkta karbon ayak izlerini nasıl azaltacaklarını sorsalar da birçoğu, medya bütçelerini iyi performans gösteren reklamlardan daha düşük karbon emisyonu üreten kanallara kaydırmaya henüz istekli değil.

Reklamverenlerin karşılaştığı sorun, piyasada birbiriyle uyuşmayan çok fazla farklı çözümün olması ve hangi ölçüm metodolojisinin desteklenmesi gerektiği konusunda yaşanan karmaşadır.

Axa Medya Performansı İçgörüleri Direktörü Jérôme Amouyal: “Sektörümüz hesaplama konusunda giderek daha güçleniyor ancak uyumlu bir azaltma planı olmadığını gördük. Kolektif olarak karbonsuzlaştırmayı hızlandıran sağlam, eyleme geçirilebilir bir çözümün arkasında olmamız önemli.” dedi.

Joyce, müşterilerden “gerçek bir ilgi” olduğunu ancak “önemli miktarda paranın” durağan olduğunu gözlemledi. “Güvenilir veri ve ölçümünüz olmadığında parayı yeniden bölüştürmek zor.” dedi.

“İkinci olarak değineceğim nokta, bazı şirketlerin sürdürülebilirlik açısından çok ileride olduğudur. Umarım pazarın önemli bir bölümü, karbon azaltımına kayar. Böylece sürdürülebilirlik ve etki arasında bir seçim yapmak zorunda kalmayız.”

Performanstan ödün vermek zorunda kalmadan fark yaratabilecek bir diğer faktör, programa dayalı ticareti daha etkili ve daha az karbon israfı sağlayacak şekilde geliştirmektir. Örneğin; görüntülenip görüntülenmediğine bakılmaksızın bir reklam sunucusundan mevcut olan her şeyi indirmek yerine, reklam teknolojisini daha iyi performans gösteren web sitelerine ve isteğe bağlı video içeriği akışına odaklamak.

GroupM ve Choreograph Küresel İnovasyon Şefi Krystal Olivieri; çoğu reklamcının, (en kötü suçlular arasında dijital olmak üzere) bazı reklam türlerinin ne kadar yoğun karbon tükettiğinin farkında olmadığını söyledi.

Medya sahipleri için ne anlama geliyor?

GroupM, bu yıl 11 medya kanalı için veri ve analiz sağlayan karbondan arındırma iskelet çalışmasını ortaya koymayı ve 2023’te satıcı düzeyinde veri sağlamayı planlıyor.

Sonraki hedef, büyük teknoloji platformları da dahil olmak üzere medya sahiplerinden satın almayı gerektiriyor.

Olivieri, GroupM’in medya sahipleri ve ortaklarıyla görüşmeler yaptığını, bu tartışmaları metodoloji ve GroupM’in ihtiyaç duyduğu veriler etrafında geliştirmeye başladığını söyledi.

“Genel olarak ortaklarımız ve platformlarımız, kapsayıcı hedeflere ve misyona çok açık davrandı. Herkesin, arkasında toplanabileceği sektör düzeyinde bir çözüme oldukça açıklar.” dedi.

Mevzuat ve müşteri talebi, medya satın alanları, daha az karbon tüketen medya kanallarını tercih etmeye zorlarken, medya sahipleri ve platformlar da kendi karbon ayak izlerini azaltmaları için baskı görecek. Google gibi bazı şirketler halihazırda bunu yapmaya başladı.

Olivieri, GroupM’in “evrim” olarak nitelendirdiği şeyde medya ortaklarıyla yakın ve dikkatli bir şekilde çalıştığını söyledi.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign UK

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.