Site icon Campaign Türkiye

Greenpeace uyarıyor: Winter is not coming

Yüksek bütçeli televizyon dizisi Game of Thrones‘un yeni sezonunu hepimiz merakla bekliyoruz değil mi? Dolayısıyla marka ve kuruluşların Game of Thrones’un bilinirliğini kendi hizmetlerini desteklemek için kullanmaları pek çoğumuz için çok da şaşırtıcı değil.

Game of Thrones’un kurgusal yurdu Westeros’ta belki de en bilinen söz, onyıllarca uzun sürecek bir kışın başlamasından ötürü duyulan korkudan çıkan ”winter is coming” ifadesi. Greenpeace Fransa küresel ısınmayı durdurmayı üstlenen bir organizasyon olarak, son viral video ve mikrosite çalışmalarıyla bir kandırmaca(twist) hazırlamış. Videoda ünlü ifade “Winter is not coming” olarak değişiyor.

Reklam filmi çarpıcı ve yüksek bir prodüksiyonla çekilmiş. Karlı bir manzarada bize doğru yürüyen bir “white walker” -westeros coğrafyasında kışı getiren canavarlardan görüyoruz. Güvenliğimiz için endişe ederken, “white walker” gülünç bir şekilde eriyen buzun içine düşüyor. Dünyada yakılan fosil yakıtlar gezegendeki sıcaklığı artırıyor ve sonuç olarak buzlar daha hızlı eriyor ve kış mevsimi daha çabuk sona eriyor. Küresel sıcaklıktaki herhangi büyüklükteki bir değişim insanlık için felaket olabilir. Filmin sloganı da durumu açıklıyor: “Birkaç derece fazlası tüm hikayeyi değiştirir.”

Video, Fransa Greenpeace’in internet sitesindeki mikrositeye ziyaretçi çekiyor. Burada gezegenin geleceği hakkında korkutan bir mesaj sunarken, winterisnotcoming.org mikro sitesinde ise Game of Thrones hayranlarını memnun edecek animasyon gifler mevcut. Gif’leri anlamak fransızca olmasından solayı zor olabilir ama buna değiyor. Greenpeace son dönemlerde yaratıcı kampanyalarıyla öne çıkmıştı. 84.Paris ajansı ve Greenpeace arasındaki son büyük işbirliği “Yeni bir gökkuşağı savaşçısı” onlara 3 tane D&AD Pencils ödülü kazandırdı. Nisanda da eğer aynı başarıyı tekrar ederlerse onların farkına varacağız.

 

Künye

Reklamveren Greenpeace Fransa
Ajans 84. Paris
Kampanya adı “Winter is not coming”

Exit mobile version