Google’dan tam destek

Google, dünyada olduğu gibi ülkemizde de COVID-19 salgınının hayatın her alanını etkisi altına aldığı bu dönemde, hazırladığı özel içeriklerle ve projelerle kullanıcılarının ve müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunuyor. Google bu kapsamdaki çalışmalarını, topluluk hareket raporlarından kullanıcılar ve markalar için pandemi dönemine özel içerik projelerine, yardımcı araçlardan tüketici içgörülerine ve global pazarlar için kılavuzlara kadar birçok başlık altında çözümü bu dönemde kullanıma sundu.

Topluluk Hareket Raporları
Google, COVID-19’a karşı önlemler kapsamında, toplu ve anonimleştirilmiş verilerin salgınla mücadelede kritik kararların verilmesinde yararlı olabileceği gerçeğinden hareketle
Topluluk Hareket Raporlarını hazırlayıp paylaşmaya başladı. COVID-19 ile mücadele çabalarının ne kadar etkili olduğu hakkında bilgi sağlayan Topluluk Hareket Raporları, perakende ve rekreasyon yerleri, market ve eczaneler, parklar, toplu taşıma istasyonları, iş yerleri ve konut gibi farklı kategorilerde zaman içinde coğrafyaya göre hareketlilik

YouTube’da #BenimleEvdeKal projesi
YouTube, salgının yayılma hızını ve risklerini en aza indirebilmek amacıyla başlatılan kısıtlamalara ve evde kal çağrılarına destek olmak amacıyla “
Benimle #EvdeKal” başlıklı özel bir içerik projesini hayata geçirdi. Amacı, herkesin evde verimli ve keyifli zaman geçirmesine yardımcı olmak ve toplum sağlığının korunması amacına hizmet etmek olan #Benimle EvdeKal projesinde birçok sanatçı yer aldı. “#EvdeKal ve Hayat Kurtar” temalı bir video ile start verilen Benimle #EvdeKal projesine aralarında Çağla Şıkel, Eser Yenenler, Refika Birgül ve Özgür Bolat’ın da bulunduğu 41 içerik üreticisi, sanatçı ve eğitimci özgün mesajlarıyla katkıda bulundu. Benimle #EvdeKal projesine özel hazırlanan kanal, kullanıcıların favori içerik üreticileri ile birlikte verimli ve keyifli zaman geçirmelerini sağlayan en ilgi çekici içerikleri bir araya getirdi.

Pandemi döneminde verimli çalışmak için ipuçları
Google, salgının ilk aşamalarında iş dünyasının büyük ölçüde evden çalışma modeline geçmesiyle birlikte evden verimli çalışmanın yolları, görüntülü görüşmeler için ipuçları, dijital becerileri geliştirme gibi en çok merak edilen konularda yol gösterici içerikler hazırladı. Kurumsal etkinliklerin tamamen online ortama taşındığı bu dönemde Google online etkinliklerin en verimli şekilde organize edilmesine yardımcı olacak rehber ve içerikler hazırladı.

Değişen tüketici ihtiyaçları ve davranışları için rehberler
Pandemi döneminde büyük bir değişim gösteren tüketici ihtiyaçlarına ve davranışlarına paralel olarak Google, kullanıcıların değişen öncelikleriyle ilgili değerli ipuçlarını ve arama trendlerini paylaştı. Google ayrıca işletmelerin Google Trendler ve Google arama verilerini değişen tüketici davranışlarını anlamada en etkili şekilde nasıl kullanabileceklerine ilişkin içerikler yayınladı. Pazarlama profesyonelleri ve markalar Google Trendler ve Google arama verilerinden yararlanarak kampanyalarına yön verdiler.

Perakendeye ve e-ticarete özel destek
Google bu dönemde COVID-19 salgınınden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan perakende sektörü için bir rehber ve e-ticarete özel içerikler hazırladı. Dünyada ve Türkiye’de birçok markanın salgın koşullarıyla nasıl başa çıktıklarına ilişkin örnek nitelikteki hikayeleri paylaştı. Yine perakende sektörüne özel olarak hazırlanan “Yükselen Perakende Kategorileri” aracı, sektör için önemli bir bilgi kaynağı oldu. Google’ın hazırladığı yol gösterici nitelikteki içerikler arasında medya planlamasındaki değişikliklerin nasıl yönetileceği, bu süreçte otomasyon ve ölçümleme araçlarından daha etkin biçimde nasıl faydalanılabileceği hakkında özel içerikler de yer aldı.

Market Finder for Apps
Google, Think with Google platformunda yer alan Market Finder hizmeti ile KOBİ’lerin pandemi döneminde yeni pazarlara açılmalarına yardımcı oldu. Özellikle KOBİ’lere hitap eden ve işletmelerin tüm dünyada yeni ihracat pazarlarına açılması için kapsamlı bir rehber olma özelliği taşıyan Market Finder hizmeti, salgının uluslararası ticaret kanallarını baskı altına aldığı bu dönemde birçok kolaylaştırıcı online araç, kaynak ve kılavuzu ücretsiz olarak sundu. Market Finder, en güncel küresel ticaret önlemleri hakkında bilgiler sağlayarak işletmelerin COVID-19 salgın koşullarında gerekli önlemleri almalarına yardımcı olacak özel bilgiler ve kılavuzlar içeriyor. KOBİ’ler bu servis sayesinde hedefledikleri pazarlarda ürün ve hizmetleri ile ilgili tüketici eğilimleri hakkında pazar analizlerine ve verilere ulaşabiliyor, web sitelerini ve uygulamalarını değerlendirebiliyor. Market Finder sayesinde birçok KOBİ, yeniden normale dönme çabalarının arttığı bu kritik dönemde stratejilerini daha hızlı biçimde belirleyerek yönlerini tayin etme ve yeni pazarlara ulaşma şansı buluyor.

Google’ın pandemi döneminde Think with Google üzerinden sunduğu özel kılavuz ve içerikleri bir araya getiren koleksiyona Think with Google üzerinden ulaşılabiliyor.

Google Arts and Culture
Tüm dünyada pandemi dönemi kısıtlamaları nedeniyle müzeler ve sanat galerileri kapılarını fiziksel ziyarete kapatmak zorunda kaldı. Bu dönemde dünyada ve Türkiye’de birçok müze, enstitü ve sanat galerisi, Google Arts and Culture sayesinde ziyaretçilerini online olarak kabul etmeye devam etti. Bu sayede karantina kısıtlamaları döneminde sanat severler dünyanın farklı köşelerindeki en değerli sanat ve kültür eserlerinin sergilendiği koleksiyonları evlerinden, yüksek görüntü kalitesi ile gezme ve görme olanağına sahip oldu.

Google Türkiye

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 103. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.