Site icon Campaign Türkiye

Google’dan meme kanserine erken teşhis

Google’ın sahip olduğu DeepMind’ın, son yıllarda tıp alanında kullanılacak yapay zekalar geliştirmek için çeşitli sağlık kuruluşlarıyla çalıştığı biliniyor. Yeni sistemi geliştirmek için ilk olarak 76.000 İngiliz kadından alınan verileri ve ABD’den 15.000 tarama örneğini kullanılarak eğitildi. Yapay zekadan elde edilen sonuçlar gerçek sonuçlar ve radyolog yorumlarıyla karşılaştırıldığında oldukça tutarlı sonuçlarla karşılaşıldı.

Google, geçtiğimiz cuma günü konuyla ilgili of Pathology and Laboratory Medicine’ ve ‘American Journal of Surgical Pathology’ dergilerinde iki farklı makale yayınladı. Makalelerin birinde algoritmanın çalışma sistemi ele alınırken diğerinde bu algoritmanın pataloglar ile nasıl uyum gösterdiğinden bahsediyor. Algoritmanın çalışma doğruluğunun verildiği bilgilere göre, metastaz (kanserli hücrelerin bulundukları doku dışında doğrudan ya da kan-lenf damarlarıyla başka bölgelere sıçraması) evresindeki hastaların yüksek bir oranda kanser teşhisinde başarı söz konusu.

Sonuçlar şu an olumlu olsa da henüz erken aşamalarda kalan projenin uzmanlarla beraber yürütülecek uzun çalışmalara ihtiyaç duyduğu gerçeği araştırmacılar tarafından sıklıkla vurgulanıyor. Google araştırmacıları, geçmişe dönük verilerden çok mevcut hastalarla yapılacak çalışmalara ağırlık vermenin gerekliliğini dile getiriyor.

Exit mobile version