artwork

Google yapay zeka ile yazıyı müziğe dönüştürüyor

2 ay önce

0

Google araştırmacıları, yeni bir yapay zeka sistemi kullanarak yazılı komutlardan müzik oluşturulmasını sağlayan bir uygulama geliştirdi

Yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler devam ederken bir haber de Google’dan geldi. Daha önce OpenAI, Jukebox ile ve yine Google da AudioML ile yapay zakayı kullanarak müzik yapmayı denemişti. Ancak MusicLM’yi diğerlerinden ayıran şey; 280 bin saatlik müzik içeren kapsamlı veri tabanı.

Bu da sistemin türleri ve enstrümanları birleştirirken çeşitliliğe ve derinliğe sahip parçalar üretmesine olanak tanıyor. Ayrıca MusicLM, kişinin bir melodi mırıldanmasına, ıslık çalmasına veya sadece bir tablonun tanımına dayalı olarak bile parçalar bulabilir.

Örneğin, araştırmacılar Henri Matisse’in Dansı, Edvard Munch’un Çığlık ve Jacques-Louis David’in Alpleri Aşan Napolyon’un açıklamaları ile melodiler yarattılar. Tabii yapay zekanın, ürettiği tüm melodiler Billboard listesine aday olabilecek düzeyde değil.

Google’daki araştırmacılar, kullanılan melodilerle ilgili telif hakkı endişeleri nedeniyle araç setini yakın zamanda yayınlamayı planlamıyor.

Senin için
Tümünü göster
Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...

Oy ve Ötesi 100 bin gönüllü ile seçim günü sandıkların…

Oy ve Ötesi Derneği, 17 Mart Cuma günü, Impact Hub’da...