Google+ sosyal ağı kapanıyor

500,000 kullanıcıyı kapsayan bir veri skandalı, tüketicinin bunun başarısız bir sosyal medya platformu olduğunu tekrar etmesi üzerine Google+ sosyal ağı kapanıyor.

8 Ekim Pazartesi günü yarım milyondan fazla gizli profil verisinin, yüzlerce harici geliştiriciye aktarıldığı ortaya çıktı. Bu da Google yöneticilerini hızlı bir yanıt vermeye itti ve veri paylaşma protokollerini güçlendireceklerinin sözünü verdiler.

Google’ın üçüncü parti uygulamalarla veri paylaşımları gözden geçirildiğinde, Mart ayında ciddi bir yasal boşluk tespit edildi. Herhangi bir geliştiricinin veriyi yanlış veya kötüye kullandığına dair bir kanıt bulunamamış olmasına rağmen, hemen kapatılma kararı verildi.

Google’ın bu güvenlik açığının detaylarını saklamayı tercih ederek 6 aydır sürdürdüğü sessizlikten sonra yanıt geldi. Wall Street Journal bunun, Cambridge Analytica skandalı devam ederken Google’ın daha fazla detaylı incelemeden korktuğunun açık bir göstergesi olduğunu bildirdi.

Google+ 2011’de büyük bir coşkuyla lanse edildi, fakat başlangıçta yaptığı kısa yükselişten sonra halihazırda var olan güçlü rekabetin içinde çok da güçlü kalamadı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.