Google çalışanları “sendika kurdular”

Google çalışanları bir sendika kurdu. 4 Ocak’ta, internet devinin yüzlerce çalışanı Alphabet İşçileri Sendikası‘nı kurduklarını açıkladılar.

Sendikalaşma kararının asıl amacı, ücret eşitsizliği, misilleme ve tartışmalı hükümet sözleşmeleri gibi süregelen sorunları ortadan kaldırmak.

Adından da anlaşılacağı gibi, sendika sadece Google’ın ana şirketi Alphabet’teki çalışanlara açıktır.

The New York Times’ın söylediği gibi, bu geleneksel bir sendika türü değil. Alphabet İşçileri Sendikası, daha yüksek ücretler için pazarlık yapmaktan çok şirketin politikalarına odaklanmış durumdalar.

Çalışanlar özellikle cinsel taciz, ırkçılık sorunları ve etik kaygılar hakkında fikirlerini dile getirdi.

Google çalışanları, şirketteki aktivist eylemleri nedeniyle cezalandırılmıştı. Hatta kovulan çalışanları oldu.

Son olarak, yapay zeka uzmanı Timnit Gebru’nun, bir araştırma makalesi nedeniyle Google liderleriyle yaşanan anlaşmazlığın ardından işine son verildi.

Teknoloji sektöründeki sendikalar, son yıllarda artış göstermelerine rağmen, sayıları oldukça az.

Alphabet İşçileri Sendikası şu anda 225’ten fazla Google çalışanından oluşmaktadır. Alphabet şu anda 260.000’den fazla tam zamanlı ve sözleşmeli işçiye sahiptir.

Alphabet İşçileri Sendikası, teknoloji endüstrisinin elden geçirilmesi için büyük bir savunucu olan Senatör Elizabeth Warren’dan destek aldı.

Sendika, ABD’deki telekomünikasyon alanlarındaki işçileri temsil eden CWA, Communications Workers of America’ya bağlıdır. 700.000’den fazla üyesi olan en büyük medya sendikalarından biri.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.