Google arama sayfalarının evrimi

Google’ın görünümü 1997 yılından beri epeyce değişti. Temel mavi linkleri diğer web sayfalarına geri götürürken, şimdi artık reklamlar, fotoğraflar, haritalar, sorulara cevaplar ve daha bir dolu bilgi sunuyor. Google kullanıcılarına bilgiye olabildiğince çabuk ulaşmaları için yardımcı olduğunu söylerken, rakipleri Google’ın potansiyel ziyaretçilerini kendi içeriğini ve göz alıcı fotoğraflarını, haritalarını kullanarak ele geçirdiğini söylüyor. Aşağıda Google arama sonuçlarının geçirdiği evrimi netçe görebilirsiniz.

Genel Aramalar

Birçok Google araması “rölativite teorisi” gibi bir arama sonucunda başka sitelere yönlendiren bir dizi mavi linkler sunardı. 2007 yılında arama sonuçlarında, Google evrensel arama dediği, sahip olduğu YouTube’dan videolar sunmaya başladı.

 

Alışveriş aramaları

Alışveriş aramaları Google’ın reklam gelirlerinin en kazançlı kaynağı. Arama sonuçlarının üzerinde aramaya ilişkin reklamlar reklam etiketiyle ve bej gölge altında görünüyor. Google kendi alışveriş karşılaştırma servisini 2002 yılında lanse etti. Bu sonbaharda perakendecilerin ürünlerinin o alanda görünmesi için para ödemeye başladılar, yani Google biri tıkladığında ya da ürünü satın aldığında para kazanıyor.

 Lokal aramalar

Kullanıcılar lokal sonuçları ararken Google yakın bölgedeki iş yerlerini adresleriyle, sahibi olduğu Zagat reytingleriyle gösteriyor. Düzenleyiciler Yelp gibi rakiplerle konuştuklarında yöneticiler Google’ın kendi listelemeleriyle arama sonuçları sayfasında prime gayri menkulları doldurduğunu söylüyor.

Yine aynı aramada, bir listeleme üzerinde duraksadıklarında sayfanın sağ tarafında bir Google haritası, eleştiriler ve Google Plus Local’den reytingler, bazıları Google tarafından çekilmiş olan mağaza fotoğrafları görünüyor. Bunların altında Google Plus Local ile rekabet eden diğer eleştirilerin yer aldığı siteler çıkıyor.

 Soruları cevaplama

2010 yılında Google internette çok fazla sorulan sorulara cevap vermeye başladı. Bu Barack Obama kaç yaşında gibi bir soru olabilir. Sonrasında arama sonuçlarının üzerinde cevap beliriyor ve kullanıcılar bir diğer web sayfasına girip cevabı bulmak için tarama yapmak zorunda kalmıyorlar.

Bu yıl Google sağ tarafta arama başlığı hakkında daha fazla bilgi ve görsel göstermeye başladı. Bu Google’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Larry Page’in de belirttiği Google’ın misyonundaki değişime işaret ediyor. Google sadece aramalara yanıt veren bir site değil de insanların dünyayı anlamasına yardım eden bir site olmayı hedefliyor. Bilgi grafiğinin bir parçası olarak, Google webden aramaya ilişkin bilgileri de gösteriyor. Ayrıca Barack Obama’nın Google Plus sosyal ağında son olarak yaptığı paylaşımları da gösteriyor.

Kaynak: The Newyork Times

 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. tanıl diyor

    Konu başlığına nazaran çok kısa bir yazı olmuş. Daha anlatılacak bir çok şey ver bu konu hakkında..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.