Goodby Silverstein & Partners ile feminen tarafa vurgu

Goodby Silverstein & Partners ABD’de yapılan araştırmaya göre, ders kitabı referanslarının %89’unun erkeklere ayrıldığının altını çiziyor.

ABD’nin ülke genelindeki dersliklerinde öğrenciler; davranışlarını, tutumunu örnek aldığı ve benzemeye çalıştığı kişileri tarih kitaplarında tanımaya başlıyor. Ancak yıllardır gözden kaçan  tarihi karakterler var: Kadınlar. Yapılan araştırmanın sonucu da bu savı destekliyor, ders kitaplarındaki referansların %89’u erkek karakterlere ayrılmış durumda.

Goodby Silverstein & Partners Kurucu Ortağı ve CCO’su Margaret Johnson yaptığı açıklamada Daughters of the Evolution’ın yeni bir organizasyon olduğunu ve amacının ise genç kadınların, yaşamak istedikleri dünyaları yaratabilecekleri inancına sahip çıkmak olduğunu vurguladı.

Daughters of the Evolution ise bu konudaki ilk somut adımını attı. Alışılagelmiş olarak, tarih dersi kitaplarından çıkarılmış kadınların hikayelerini aktarmak adına, artırılmış gerçeklik konsepti ile tasarlanan “Lessons in Herstory”  uygulamasında derslere başladı. Uygulamanın çalışma şekli ise şöyle: Bir kullanıcı Başkan Zachary Taylor’u aradığında, kadınların orduya katılmasının yasak olduğu iç savaş sırasında, orduya katılan ilk Afrika kökenli Amerikalı Cathay Williams’ın bir resmini ve hikayesini görüyor. Uygulamada şu anda 19. yüzyıldan 75 kadının hikayelerine erişilebiliyor.

Goodby Silverstein & Partners, tarihi kadın karakterlerinin seçimlerini belirlerken ve hikayelerinin doğruluğuna referans gösterebilmek için New York Times‘ın en çok satan yazar ve feminist tarihçisi Kate Schatz‘in yardımlarını aldı. “Lessons in Herstory” uygulamasına App Store aracılığı ile ulaşılabiliyor.

Künye

Reklamveren: Daughters of Evolution

Reklam Ajansı: Goodby Silverstein & Partners

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.