Gmail yazı tipini mobile daha uyumlu hale getiriyor

Gmail, popülaritesi ve her yerde kullanılmasına rağmen (veya belki de nedeniyle) 2011’den beri tasarımını değiştirmemişti. Beklenen tasarım yenilikleri, gelen bir e-postayı mail kutunuzdan geçici olarak kaldırıp daha sonra geri döndürebildiğiniz ve Google Takvim ile daha kapsamlı bir entegrasyon sağlayacak bir “erteleme” özelliği de dahil olmak üzere bir dizi işlevsel değişiklik içerecek gibi görünüyor. Bu değişikliklerin haricinde Gmail yazı tipini de değiştirmek üzere olduğunu bildirdi.

Gmail arayüzü yazı tipi (örneğin menü öğeleri) mobil arayüzde netliği ve rahat okunabilirliği arttırmak için Arial‘den Product Sans‘a, E-posta ve mesajlar için varsayılan yazı tipi ise Arial‘den Roboto‘ya değişecek. Hem Product Sans hem de Roboto, Google tarafından oluşturulmuş fontlar.

Product Sans, Google’ın 2015 yılında markalaşma amacıyla tasarladığı Futura benzeri bir fonttur. Roboto ise Arial veya Helvetica‘yı andırıyor.

Google’ın şu anki logosunun yazı karakteri olarak tanıyabildiğiniz ‘Futura’ benzeri ‘Product Sans’ yazı tipi Gmail’in üst bilgileri ve menülerinde yer alacak. Google daha önce kendi tasarımını “Logomuz geometrik çevrelerin matematiksel saflığına dayanıyor.” olarak tanımlamıştı. Product Sans yazı karakteri de bunu yansıtıyor ve okunaklılık için optik düzeltmeler yapıyor.

(Soldan sağa) Arial, Roboto
(Soldan sağa) Arial, Roboto
(Soldan sağa) Arial, Roboto
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.