Site icon Campaign Türkiye

Global reklam gelirleri 536 milyar dolara ulaşacak

IPG Mediabrands‘in stratejik global medya kuruluşu Magna Global hazırladığı Magna Raporu’nu tamamladı. Rapora göre global reklam gelirlerinde 2015 yılında %4.8’lik bir artış bekleniyor. Bu veriye göre global reklam gelirleri 536 milyar dolara ulaşırken, Avrupa’daki dijital medya gelirlerinin %30 pazar payına ulaşması bekleniyor.

Raporda öne çıkan detaylar şu şekilde:

– Dünya genelinde medya sahipleri reklam gelirlerinin 2015 yılında % 4.8 oranında büyüme göstererek 536 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu tablo 2014 yılına göre (+ % 5.5) bir yavaşlama olduğunu gösteriyor.

– Önümüzdeki yıl daha güçlü bir ekonomik ortam beklenmekte olsa da (2014 yılındaki + % 3.3 oranındaki reel GSYİH değerine karşılık + % 3.8) bu ortam, Kış Olimpiyatları, FIFA Dünya Kupası ve ABD ara dönem seçimleri gibi kazanç fırsatlarının bu yıl olmamasının getireceği olumsuz etkiyi telafi edemeyecektir.

– Avustralya, Hindistan, Japonya, İspanya ve Birleşik Krallık bir önceki tahminlerde beklenenden daha hızlı bir büyüme gösterecek. Ancak Çin, Rusya, Almanya, Brezilya ve Kanada büyüme gösterecek olsa da önceden tahmin edilen oranlardan daha düşük bir seviyede ilerleyecektir.

– ABD’de, medya sahipleri reklam gelirleri bu yıl % 4 oranında bir büyüme göstererek 165 milyar dolara ulaştı; 2013 yılıyla (+ % 2.4) karşılaştırıldığında bir hızlanma görüldü.

Batı Avrupa bu yıl sonunda büyüme eğilimine geri döndü (% 3.0) ve araştırmaya göre 2015 yılında da benzer bir büyüme oranı (% 2.8) göstermesi bekleniyor. Rusya ve Ukrayna’da yaşanan büyük ekonomik dalgalanmaları göz önüne alarak 2015 Doğu Avrupa‘da büyüme tahminleri %6.4’den % 3.0’e indi.

– 2014 yılında yapılan ve tekrarlanmayacak spor etkinlikleri de televizyon alanında global bir büyüme olmasına katkı sağladı (% 5.2). FIFA Dünya Kupasının Birleşik Krallık ve ABD gibi bazı piyasalar üzerinde açıkça olumlu bir etkisi olduğu görülebilir ancak Almanya’da nötr, Brezilya’da ise beklentilerin altında bir ilerleme oldu. Kış

– Mobil kampanyalar (% 72) ve sosyal ağlar (%64) ile dijital medya bu yılda tekrar güçlü bir büyüme kaydetti (% 17.2 büyüyerek 142 milyar dolara ulaştı). 2015 yılında global dijital gelirlerin % 30’luk bir piyasa payı elde edecek. (15.1’lik bir büyüme ile 163 milyar dolar).

– Diğer medya kategorilerinin birçoğu 2014 yılında televizyon ve dijital sektör arasındaki rekabetin altında kaldı. Gazete reklamı satışlarında ortalama % 4.3 oranında bir düşüş olurken dergi reklam gelirlerinde % 7.3’lük bir gerileme oldu. Radyo gelirleri sabit kalsa da (+ % 0.1) ev dışı ortamlardaki reklamlarda % 3.4 oranında bir büyüme oldu.

– Rusya ve Ukrayna hesaba katılmazsa (ancak bu ülkeler Orta & Doğu Avrupa’daki toplam harcamanın % 53’ünü temsil ediyor) bölgedeki büyümenin bu yıl % 5.2 oranında olması bekleniyor.

– Gerilim tırmanıyor ve bölgenin diğer yerlerinde yaşanan sıçramalar şu an için kontrol altında, bu gerilimin yansımasının büyük etkileri henüz görülmedi: bahar döneminde yapılan % 6.4’lük tahmine rağmen Polonya’nın bu yıl % 4.2 oranında büyümesi beklenmekte olup Türkiye’nin bu yıl % 7.3’lük bir büyüme kaydetmesi bekliyor. Bu oran % 8.8’lik bahar dönemi tahminlerinin biraz aşağısında.

Exit mobile version