Gizli kalmış iyi yetenekler nasıl keşfedilir?

D&AD Başkanı ve Google Creative Lab Yönetici Kreatif Direktörü Steve Vranakis yeni kreatif jenerasyona ilham vermeyi hedefliyor.

Bizler sandığımızdan daha güçlüyüz ama olabileceğimizden daha güçsüzüz çünkü birçok yetenek gizleniyor ve harekete geçmediğimiz sürece de keşfedilmemiş olarak kalacaklar.

Sorunlara yaklaşım şeklimiz hepsinden iyi ve giderek artan ciddi küresel meselelerin ışığında, zihinleri harekete geçirmek adına sahip olduğumuz kolektif fırsatlar hiç daha iyi olmamıştı. Hatta hala en iyisini de görmedik.

Peki bizler nasıl oluyor da sahip olduğumuz yetileri farklı iş sektörlerine ve baskılayıcı küresel meselelere uyguluyoruz? Ve kreatiflerin gelecek nesline, dünyanın en büyük problemlerinin yanı sıra müşteri brief’leriyle de mücadele etmek üzere nasıl ilham veriyoruz? Dünyanın bize ihtiyacı var ve biz de endüstrimize daha fazla insanı, özellikle de geçmişinde bu endüstri hakkında bir şey öğrenme fırsatı bulamamış olanları katmakla yükümlüyüz.

Keşke büyürken bilseydim dediğim şeyler…

Herkesin bazen “işçi sınıfı” olarak tanımladığı bir toplulukta büyüdüm. Babam, iki işte çalışan bir emekçiydi, annem evdeydi ve beni ve erkek kardeşimi büyüttü: Daha iyi bir hayat için Kanada’ya giden Yunan göçmenler. Para kısıtlıydı ama hiçbir miktarda paranın karşılık olamayacağı kadar inanılmaz bir hayalgücü ile büyüdük.

Endüstrideki birçok insan gibi ben de kendi kendimi yetiştirdim. Grafik tasarım okumaya karar verdiğimde, gitmek istediğim okul yanına yaklaşamayacağım kadar pahalıydı. Ben de kendimi, bunu tek başıma yapabilmek üzere geliştirdim. Üniversite derecem yok ve bu yüzden dışlanmış, ve dürüst olmak gerekirse, kıskançlık hissediyordum. Bu da beni daha sıkı çalışmaya itti. Yeteneklerimi her zaman sorguladım fakat içinde bulunduğum işlere endüstrinin verdiği cevap da her zaman kenarda, katılmak üzere ilham verilmesini bekleyen mükemmel zihinlerin olduğu yönündeki inancımı onayladı.

Google’da çalışma fırsatı buna güzel bir örnektir – kariyerimdeki en iyi işlerinden bazılarında yer aldım ve içinde 25 D&AD’nin de olduğu birçok uluslararası ödülü kazandım. Bu işin şimdiye kadar çalıştığım en çeşitli gruplardan biri ile yaratılması bir tesadüf değil – farklı geçmişler, etnisiteler ve cinsiyetler, farklı eğitimsel deneyimler ve sosya-ekonomik geçmişler…

Endüstrideki tanınırlık bana güven duygusu verdiyse, dışarıda olup bizim yaptığımız bu harika işten haberdar olmayanlar – ve belki de hiç keşfedemeyecek olanları – merak ediyorum.

Eğitim herkes için olmalı

D&AD başkanı olarak seleflerimden biri, Andy Sandoz’un sevdiğim bir fikri vardı: “Bir kazan, bir öğret.” Ve bu, yaratıcılık için D&AD’nin amacını özetleyen bir nosyon haline geldi. İlham vermek ve eğitmek – sadece tebrik etmek değil, uyarmak için de – kendi platformlarımızı kullanmalıyız. Endüstrimizin – nereden gelmiş, ne olmuş ya da hangi okula gitmiş/gitmemiş olursa olsun – herkesi hoş karşıladığından emin olmalıyız.

Değişmemiz gerek

Farklı gözler ve kulaklarla, bazı şeyleri daha önce hiç görmediğimiz bir açıdan görürüz, hiç dinlemediğimiz bir açıdan duyarız ve daha fazla insana fayda sağlayacağından emin olduğumuz şeyleri yaparız.

Başarının ham yetenekle ilgisi olmalı. Belli bir kalıba uymayanlar için yetiler, bilgiler ve nihayetinde iş fırsatları sağlamalıyız. Yaratıcı yeteneğin nerede olduğun, kimi tanıdığın ya da cinsiyetinle ilgisi yoktur. Yönetim de dahil olmak üzere her seviyeye erişim ve fırsat sağlamaya odaklanmalıyız. Endüstrimiz içindeki – kreatif departman da dahil – çeşitli alanlarda erkeklerin sayıca kadınlardan fazla olduğunu kabul etmeliyiz ve başarı sadece ham yetenekle sınıflandırılmalı.

Yetenekleri nasıl kimliklendirip işe aldığımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Eğer endüstrimiz şu an sahip olduğu etkileme gücünü koruyacaksa, değişmek zorundayız.

D&AD Festival, Awards ve New Blood Shift ile endüstri genelinde bir değişim için uğraşıyoruz. New Blood Shift atölyeleri, başarılı kreatiflerin konuşmalarını ve gerçek müşteri brief’lerini içeriyor.

Artık yeni kreatif jenerasyona ilham verme zamanı. Bunu nasıl yapacağımız da bizim ellerimizde.

Steve Vranakis

Google Creative Lab Yönetici Kreatif Direktörü

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.