Girişimden marka nasıl doğar?

Bu yıl Global Girişimcilik Haftası 123 ülkeyle birlikte Türkiye’de 12-18 Kasım’da düzenlenecek. Böyle bir dönemde “herkese fayda sağlayan etkin girişimciliği ve markalaşma sürecini” mercek altına almak istedik ve Türkiye’de kendi markalarını yaratarak başarılı olan girişimciler, akademisyenler, yöneticiler, yatırımcılar ve iş adamları ve iş kadınlarıyla görüşerek girişimden marka nasıl doğar sorusunu masaya yatırdık. Önemli isimler girişimciliği, girişimleri değerlendirdiler ve girişimcilere markalaşma yolunda tavsiyelerde bulundular:

WPP CEO’su Sir Martin Sorrell: “Elbette iş değiştirebilirsiniz, başka bir sektöre geçebilirsiniz, şirketten şirkete de atlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken, kısa vadeli öngörüsüz refleksler yerine uzun vadeli bir hedef doğrultusunda yapmanız gerekir.”

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç: “Etkin girişimci olma yani büyüme potansiyelini korumak ve sürdürülebilir başarıyı yakalamak için gerçekten mesleki uzmanlıkla birlikte kişisel vasıflarla da donanımlı olmak lazım.”

Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı: “Ülkemizdeki genç girişimcilerin en büyük hatası sahip oldukları fikrin başarı için yeterli olduğunu düşünmeleri. Fikir yetmez, önemli olan icraat. Bu da doğru iş planı ile mümkün.”

Endeavour Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu: “Yeni iş imkanları büyük şirketlerden ziyade beş yıldan az zamandır faaliyette olan yeni girişimci şirketler tarafından yaratılıyor.”

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer: “Girişimin marka olabilmesi için farklılık yaratması gerekiyor.”

Mazars Türkiye CEO’su İzel Levi Coşkun: “Biraz markalaşmaya başlayan girişimler için kurumsallaşma, girişimciler tarafından girişimi yavaşlatan unsur, girişimciliği yavaşlatan unsur olarak algılanıyor.”

MyNet CEO’su Emre Kurttepeli: “Girişimin öncelikle global kullanıcılar düşünülerek dizayn edilmesi lazım. Bu, üründen başlayıp tanıtım ve insan kaynaklarına kadar uzanan bir süreç.”

Koton Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Gülden Yılmaz: “Müşterilerin satın almaya değer bulduğu ürün ya da hizmetiniz yoksa marka ancak laf-ı güzaftır.”

Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın: “Bazen girişimciler kendi akıllarına gelen fikirle o kadar beraber yaşıyorlar ki, ona aşık oluyorlar. Bunun bir derecesi olması gerek.”

Youtholding Kurucusu Emrah Kaya: “Önce bir ruh bulmalı sonra markalaşmalıyız.”

Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra: “Fikrin heyecanına kapılmadan pazarı iyi analiz etmek gerekiyor.”

212 Ventures Yönetici Ortağı Ali Karabey: “Girişimci hata yapmaktan korkmamalı.”

Kokteyl ve Maçkolik Kurucu Ortağı Erdem Yurdanur: “Başarılı bir marka yaratmak için iyi bir ekip ve işinizi sevmeniz şart.”

Tüm tavsiyeler ve görüşler Campaign Türkiye Kasım sayısında…

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.